Marcel Samol

Marcel walczy o życie ze złośliwym guzem mózgu

Dla Marcela w Polsce nie ma ratunku. Jego rodzice usłyszeli właśnie, że guz mózgu go zabija. Że chemia, którą podają mu lekarze może mu przedłużyć życie, ale nie je ocalić. Dlatego szukają ratunku za granicą. W najlepszych klinikach na całym świecie. Bo dla synka nie cofną się przed niczym.

Marcel Samol jest jedynym i wyczekanym dzieckiem. Ciąża była idealna, książkowa. Wszystkie wyniki w normie. Przygotowane ubranka, łóżeczko, gotowy wózek. I tylko malutki Marcel się nie spieszył na świat. Urodził się prawie dwa tygodnie po terminie. Sam poród był długi i bardzo skomplikowany. Skończył się cesarskim cięciem wykonanym w ostatniej chwili.

Synek urodził się w zamartwicy, zachłysnął się wodami płodowymi i miał zapalenie płuc. I dostał jedynie trzy z dziesięciu punktów w skali Apgar – opowiada jego mama Karolina Brenk. Już na samym początku życia stoczył potężną walkę, ale wyszedł z niej zwycięsko. Po dwóch tygodniach lekarze wypisali go do domu.

Wtedy zaczęła się rodzinna sielanka. Bo Marcelek to dziecko idealne. Nie płacze, jest spokojny, sam śpi w łóżeczku, cały czas się uśmiecha. Wszystko go interesuje, dlatego na macie edukacyjnej z zachwytem wpatruje się w zawieszone nad główką zabawki. Rozwija się idealnie. Przewraca na brzuszek i plecki, zaczyna pełzać po podłodze i pięknie siedzi. Jest pod opieką pediatry, neurologa i rehabilitanta, ale to czysta profilaktyka. Wszyscy są przekonani, że najgorsze już za nim.

Dzień, który zmienił wszystko

Aż w końcu przychodzi dzień, który ich spokojne życie wywraca do góry nogami. 13 listopada – ta data już chyba na zawsze zostanie w ich pamięci. Zaczęło się zwyczajnie – od leniwego śniadania i wspólnej porannej zabawy. Ale coś już wisiało w powietrzu.

Leżał w swoim łóżeczku i bawił się. Ale był w nim taki dziwny, niepokojący spokój – wspomina pani Karolina. – Potem na macie edukacyjnej nie chciał podnosić główki. Leżał tylko na płasko… A przecież chwilę wcześniej spał, więc nie mógł być zmęczony… – dodaje.

Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Do drzwi zadzwonił kurier, więc mama zostawiła go w bezpiecznego łóżeczku. Wróciła po minucie.

Leżał na pleckach i wymiotował. Krztusił się. Chwyciłam go na ręce, zadzwoniłam po pomoc do mojej mamy i chwilę później pędziłyśmy już do szpitala – opowiada roztrzęsiona pani Karolina.

W powiatowym szpitalu podejrzewali wodogłowie i natychmiast odesłali nas do Poznania.

Dotarli tam w nocy. Nie było sekundy do stracenia i Marcel od razu trafił na stół operacyjny. Podczas zabiegu lekarze założyli mu zastawkę, która miała odprowadzić z główki nadmiar płynu. Niestety, kontrolny tomograf pokazał, że wodogłowie jest tylko objawem ogromnego guza. To był czas ogromnej wiary w to, że guz okaże się niezłośliwy.

W Polsce Marcel nie ma szans

Nadzieja rozwiała się cztery dni później, podczas zaplanowanej operacji usunięcia zmiany. Przez pięć godzin chirurdzy robili co mogli, ale nie udało im się usunąć całego guza.

Powiedzieli, że zmiana wyglądała nietypowo, jakby to było połączenie dwóch różnych nowotworów. Nie mogli też usunąć jej całkowicie, żeby nie uszkodzić mózgu – opowiada mama ze łzami w oczach. Lekarze pobrali wycinek do badania i po kilku dniach już wiedzieli, że przyszło im się zmierzyć z okrutnym przeciwnikiem. Jednym z najzłośliwszych nowotworów – medulloblastomą. W karcie wpisali, że rokowania są niepewne. Ale w rozmowie z rodzicami jedna z najbardziej szanowanych specjalistek powiedziała, że w Polsce Marcelek nie ma szans. Na jego niekorzyść działa to, że jest malutki. U dzieci poniżej trzeciego roku życia nie przeprowadza się radioterapii, która jest potężną bronią w walce z guzami mózgu. U takich maluchów jest po prostu zbyt ryzykowna.

Onkolodzy zaproponowali nam chemioterapię, która może jedynie przedłużyć mu życie. Zgodziliśmy się na takie leczenie, ale to dla nas za mało. Całe nasze życie to on, więc nie pozwolimy, żeby stała mu się krzywda – płacze pani Karolina.

Dziś szukają ratunku na całym świecie. Poruszyli niebo i ziemię, żeby znaleźć klinikę, w której lekarze dadzą im nadzieję. Którzy zechcą razem z nimi stanąć do tej nierównej walki.

Musimy go ratować! Musimy! Dlatego błagamy wszystkich o wsparcie. Już wiemy, że leczenie Marcelka będzie niezwykle kosztowne, idące w setki tysięcy złotych. Taka będzie cena życia naszego Słońca. Naszego jedynego, wyczekanego dziecka – apeluje o pomoc pani Karolina.

Marcel Samol potrzebuje Waszej pomocy

Jeśli chcesz pomóc Marcelkowi, to pamiętaj, że liczy się każda złotówka. Marcelek jest podopiecznym Fundacji „ZOBACZ MNIE”.

Wsparcie można też przekazać w postaci przelewu internetowego za pośrednictwem strony https://zobaczmnie.org/wplacam/. W rubryczce „CEL” prosimy wpisać imię i nazwisko: „Marcel Samol”

Aktualizacja: styczeń 2020

Dzięki tysiącom ludzi o wielkich sercach udało nam się zebrać ponad 4 miliony złotych na leczenie Marcelka! To był niezwykły czas pełnej mobilizacji. W ciągu dwóch tygodni udało nam się zamknąć zbiórkę dla Marcelka, bo zrealizowaliśmy zamierzony cel. Dzięki temu Marcelek razem z rodzicami wyruszył do Columbus w amerykańskim stanie Ohio. To tam będzie się leczył w Nationwide Children’s Hospital.

Aktualizacja: lipiec 2020

Po 183 dniach ciężkiej chemioterapii i trzech przeszczepach szpiku Marcelek mógł w końcu wrócić do Polski. Zarówno pielęgniarki, jak i lekarze bardzo zżyli się z Marcelkiem przez pół roku. Na koniec Marcel razem z rodzicami uderzył w dzwon zwycięstwa, który upamiętnił wygraną z guzem. Potem czekał już go tylko lot do Polski, a Marcel podróż zniósł świetnie – przespał niemal całe zamieszanie!

Aktualizacja: październik 2020

Nie możemy w to uwierzyć, ale po czterech miesięcy wielkiej radości Marcelek znów musi podjąć walkę. Ból głowy i płacz zaalarmowały rodziców, że dzieję się coś złego. Pojechali do szpitala, pomimo wielkich nadziei rezonans wykazał, że guz w główce chłopca odrósł. Marcelek przeszedł już operację, teraz walczymy o szansę na ponowny zagraniczny wyjazd. Wierzymy w to, że nową nadzieją będzie protonoterapia – naświetlania, które są w Polsce niedostępne, natomiast w USA są elementem leczenia. Jaka będzie ostateczna droga, to wszystko okaże się na przestrzeni tygodnia. O pomoc apeluje mama Marcelka – „Musimy go ratować! Musimy! Dlatego błagamy wszystkich o wsparcie. Już wiemy, że leczenie Marcelka będzie niezwykle kosztowne, idące w setki tysięcy złotych. Taka będzie cena za życie naszego Słońca. Naszego jedynego, wyczekanego dziecka– apeluje o pomoc pani Karolina.

Aktualizacja: Listopad 2020

Nie to chcieliśmy usłyszeć, nie byliśmy gotowi na takie informacje. Szczegółowe badania pokazały, że choroba jest szybsza i agresywniejsza niż ktokolwiek by przypuszczał. Rezonans ujawnił, że w rdzeniu kręgowym Marcelka jest przerzut. To niestety wyklucza nadzieję, na terapię w USA. Nasz maleńki bohater przejdzie teraz kilka radioterapii w Polsce, a następnie będzie dostawał chemioterapię doustną.

Aktualizacja: Luty 2021

13. lutego Marcelek odszedł. Nie ma słów, które mogłyby wyrazić ból, żal i rozpacz… Nie ma też takich, które potrafiłyby dodać otuchy i pocieszyć. Jego rodzice Karolina i Artur stoczyli heroiczną walkę, a gdyby MIŁOŚĆ mogła leczyć, Marcelek byłby wciąż z Nimi. W sercach pozostanie na zawsze.

Fundacja ZOBACZ MNIE
ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11
50-069 Wrocław

SANTANDER BANK POLSKA SA
28 1090 23 98 0000 0001 4358 4104
Z tytułem wpłaty: Marcel Samol

Wsparcie z zagranicy prosimy kierować na konta walutowe fundacji:

Konto walutowe w EURO: 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859
Konto walutowe w USD: 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

IBAN: PL
SWIFT CODE: WBKPPLPP

Przy każdym przelewie bardzo prosimy o wpisanie w tytule wpłaty: Marcel Samol

Wsparcie można też przekazać w postaci przelewu internetowego za pośrednictwem strony https://zobaczmnie.org/wplacam/. W rubryczce „CEL” prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka: Marcel Samol

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT