Ogród sensoryczny za ponad ćwierć miliona złotych

Ogród sensoryczny za ponad ćwierć miliona złotych

Otworzyliśmy we Wrocławiu niezwykły OGRÓD „Alicja w Krainie Zmysłów” dla niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Ogród powstał na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej 16.

Jarmark Bożonarodzeniowy stoisko fundacji

Ten wyjątkowy ogród sensoryczny jest podzielony na części odpowiadające PIĘCIU ZMYSŁOM – słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku.

Będzie to niezwykła przestrzeń dydaktyczna dla dzieci z wadami wzroku. Ogród może być wykorzystywany przez uczniów szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych oraz przerw jako miejsce relaksu i zdobywania nowych doświadczeń.

DOTYK

Niewidome dzieci będą tam mogły stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka będzie zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu – jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

SŁUCH

Jedną z największych atrakcji ogrodu są plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny, dzięki którym niewidome dzieci będą mogły obcować z wibrującymi dźwiękami. Na samo otwarcie zaprosiliśmy muzyków ze School of Rhythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który razem z niewidomymi dziećmi zagrał wspaniały koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

ZAPACH, WZROK I SMAK

W ogrodzie została też zaaranżowana strefa wzroku zapachu i smaku. Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń oddziałujących na zmysły, z którymi będą mogły się zetknąć niewidome dzieci. Te, które mają bardzo słaby wzrok będą z kolei mogły cieszyć się intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w tym miejscu.

Dzięki projektowi „Alicja w Krainie Zmysłów” niewidome dzieci będą mogły prawdziwiej doświadczyć otaczającego je świata. – Wierzymy, że będzie to dla nich swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić. To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji ZOBACZ MNIE.

Budowa ogrodu kosztowała niemal 270 tysięcy złotych