Wspieramy podopiecznych w drodze do normalności i szczęśliwego dzieciństwa
Pomoc dla dzieci niepełnosprawnych to jeden z filarów aktywności Fundacji ZOBACZ MNIE.

Organizując pomoc dla dzieci niepełnosprawnych działamy wielotorowo i wielowymiarowo. Dla niewidomych uczniów stworzyliśmy we Wrocławiu ogród sensoryczny. Dzieci niesłyszące zaangażowaliśmy w wyjątkowe warsztaty muzyczne i wyremontowaliśmy dla nich specjalne boisko, a pomysłów mamy znacznie więcej. Poznaj nas i wesprzyj nasze działania na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami.

Wiemy, że historia każdego dziecka jest inna, dlatego wychodzimy naprzeciw różnego rodzaju potrzebom.

Wiemy, że historia każdego dziecka jest inna, dlatego wychodzimy naprzeciw różnego rodzaju potrzebom. Wiemy też, że niepełnosprawność niejedno ma imię, dlatego zależy nam na tym, aby w każdym wypadku szukać najlepszej drogi wsparcia i pomocy.

Jaka jest skala potrzeb? Według danych z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, na koniec 2019 r. liczba osób z niepełnosprawnością wynosiła ponad 4 mln osób, natomiast dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności było blisko 300 tys.

Pomoc dla dzieci niepełnosprawnych w wyjątkowym ogrodzie

Jedną z pierwszych inicjatyw podjętych przez Fundację ZOBACZ MNIE było stworzenie na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wrocławiu wyjątkowego ogrodu sensorycznego „Alicja w Krainie Zmysłów”. Jest to niezwykła przestrzeń dydaktyczna dla dzieci z wadami wzroku. Ogród może być wykorzystywany przez uczniów nie tylko w trakcie zajęć lekcyjnych, ale także w czasie przerw. To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku, a jego budowa kosztowała blisko 270 tysięcy złotych.

Wiemy, jak ważne w rozwoju dzieci z wadą wzroku są pozostałe zmysły, dlatego ogród został podzielony na pięć części, poświęconych odpowiednio słuchowi, wzrokowi, zapachowi, smakowi oraz dotykowi. W zależności od stopnia niepełnosprawności, dziecko może swobodnie wybrać przestrzeń najlepiej odpowiadającą jego potrzebom.

„Alicja w Krainie Zmysłów” to także sposób na przystosowanie najmłodszych do samodzielnego funkcjonowania. Główna ścieżka ogrodu została zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu podopieczni placówki uczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać teren, przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Ogród, szczególnie wiosną i latem, to także miejsce pełne żywych kolorów, zapachów i smaków. Natomiast jedną z jego największych całorocznych atrakcji są plenerowe instrumenty muzyczne (m.in. ogromne bębny, pozwalające dzieciom odczuwać wibrujące dźwięki). Wszystko, co powstało w ogrodzie, ma na celu stymulację rozwoju dzieci oraz zapewnienie im bezpiecznego relaksu. Dbamy o to, aby wsparcie fundacji było możliwie wielotorowe oraz długotrwałe.

Boisko Marzeń – sport to także cenna pomoc dla dzieci niepełnosprawnych

Kolejnym ważnym dla nas projektem był remont boiska w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. W placówce na co dzień uczy się i mieszka blisko 150 dzieci z całego Dolnego Śląska. Szkoła jest położona w pięknym parkowym otoczeniu, ale z powodu fatalnego stanu technicznego tamtejszego boiska uczniowie przez 7 lat nie mogli z niego korzystać.

Remont obiektu pochłonął blisko 170 tys. zł. Naszym priorytetem było stworzenie miejsca, w którym dzieci będą mogły spędzać czas aktywnie, w warunkach komfortowych i dostosowanych do ich potrzeb. Wspólnie z naszymi darczyńcami i przyjaciółmi udało się to osiągnąć, a obiekt umożliwia rozwijanie zainteresowań i pasji sportowych dzieci. To kolejny ważny element misji Fundacji ZOBACZ MNIE.

Muzyczne wsparcie dzieci niepełnosprawnych

Ponieważ zależy nam na aktywizacji dzieci z niepełnosprawnościami, a także na społecznej zmianie ich wizerunku oraz na integracji różnych środowisk, organizujemy także nietypowe wydarzenia kulturalne. Jednym z przykładów są warsztaty muzyczne dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących we wrocławskim ośrodku, zakończone wyjątkowym koncertem. Blisko 150 niesłyszących wychowanków placówki wspólnie wykonało przebój zespołu Queen „We will rock you”. Młodzi entuzjaści rytmu grali na bębnach, bum-bum rurkach, a także tupali i klaskali.

Wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych to społecznie istotna kwestia, dlatego w naszych działaniach dużą uwagę poświęcamy też integracji. Dbamy o to, aby w rożnego rodzaju aktywności angażować rozmaite środowiska, w naturalny sposób obalając stereotypy i walcząc z wykluczeniem. Zależy nam na tym, aby dostrzegać realne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami.

Indywidualna pomoc dzieciom niepełnosprawnym

Fundacja ZOBACZ MNIE zajmuje się także indywidualnym wsparciem potrzebujących. Ponieważ do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju niepełnosprawnych dzieci niezbędny jest odpowiedni sprzęt, a często też operacje i zabiegi rehabilitacje – pomagamy w zbieraniu niezbędnych funduszy.

Podstawową formą pomocy jest wsparcie podopiecznych i ich bliskich w zbiórce funduszy przeznaczonych np. na leczenie czy zakup odpowiedniego sprzętu przeznaczonego dla dziecka. Sposobem na to jest stworzenie konta imiennego (subkonta) w Fundacji ZOBACZ MNIE. Założenie subkonta w Fundacji ZOBACZ MNIE umożliwia przekazywanie darowizn, wpłat od osób prywatnych oraz od firm. Za zbieranie środków na konto odpowiadają rodzice i bliscy podopiecznego, a Fundacja ZOBACZ MNIE wspiera ich w tym na różne sposoby, nie pobierając żadnych opłat oraz prowizji z tytułu prowadzenia konta imiennego. Wszystkie wpłaty są przeznaczone w całości na rzecz konkretnego podopiecznego.

Nasza Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego i może zbierać 1% podatku w ramach corocznych rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym.

Jak założyć subkonto w fundacji – poradnik

Zorganizuj z Fundacją ZOBACZ MNIE zbiórkę publiczną

Wiemy, jak ważna w walce o zdrowie i sprawność jest psychika naszych podopiecznych, dlatego zapewniamy im wsparcie psychologa. Każdy podopieczny potrzebujący profesjonalnej konsultacji, za pośrednictwem Fundacji ZOBACZ MNIE może liczyć na pomoc.

Każde dziecko to dla nas konkretna twarz i historia, dlatego zależy nam na tym, aby nasze relacje były związane nie tylko z kwestiami leczenia czy rehabilitacji. Z dużą radością i satysfakcją dbamy o kontakty także przy innych, przyjemniejszych okazjach. W grudniu, dzięki wsparciu fundatorów i sponsorów, przygotowujemy paczki, które trafiają prosto w ręce naszych fundacyjnych dzieci. Uśmiechy i radość, jakie otrzymujemy przy tej okazji, to dla nas zawsze niesamowity zastrzyk energii.

Pomoc rodzicom dzieci niepełnosprawnych

Pomoc dzieciom niepełnosprawnym to także pomoc dla ich rodziców, dlatego jednym z obszarów działalności Fundacji ZOBACZ MNIE jest też wsparcie najbliższych i otoczenia naszych podopiecznych.

Poza wsparciem w zbiórce funduszy, wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez rodziców problemom, pomagamy też m.in. w organizacji międzynarodowych konsultacji medycznych. Dla wielu osób uzyskanie drugiej opinii lekarskiej, w renomowanym ośrodku uniwersyteckim, jest ważnym elementem w procesie walki o zdrowie dziecka. Dlatego służymy pomocą na różnych polach: od znalezienia odpowiednich placówek, przez załatwianie formalności, po nawiązanie kontaktów.

Rodzice naszych podopiecznych mogą liczyć także na wsparcie psychologiczne. Oferujemy profesjonalną pomoc w każdym uzasadnionym przypadku.

Ty też możesz pomagać dzieciom niepełnosprawnym. Sprawdź!

Szukasz organizacji, która zajmuje się pomocą dzieciom niepełnosprawnym? Potrzebujesz wsparcia w zebraniu środków na operację, wózek inwalidzki, protezę lub sprzęt medyczny? Chcesz, żeby Twoje dziecko mogło rozwijać swoje pasje i talenty mimo niepełnosprawności? Skontaktuj się z nami!

Zapraszamy również do kontaktu wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć działania Fundacji. Nieoceniona pomocą są dla nas wolontariusze oraz darczyńcy. Zostań jednym z nich i przekonaj się, jak wiele jesteś w stanie zmienić z Fundacją ZOBACZ MNIE!