Konferencja onkologiczna w Warszawie i wizyta prof. Abdelbakiego

Na nasze wspólne zaproszenie do Centrum Zdrowia Dziecka przyjechali przedstawiciele klinik z całego kraju.

Za nami trzecia już wizyta amerykańskiego profesora Mohameda Abdelbakiego, onkologa dziecięcego, specjalizującego się w neuroonkologii dziecięcej, w tym w leczeniu guzów mózgu i rdzenia kręgowego. Prof. Abdelbaki jest szefem programu leczenia neuroonkologii w St. Louis Children’s Hospital, a jego przyjazd był elementem trzydniowej konferencji medycznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W trakcie konferencji o swoich doświadczeniach opowiedziała też pierwsza laureatka naszego programu stypendialnego – dr Małgorzata Krawczyk.

Na nasze wspólne zaproszenie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przyjechali przedstawiciele klinik z Łodzi, Wrocławia, Rzeszowa, Zielonej Góry, Katowic, Poznania, Lublina, Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Bydgoszczy i oczywiście Warszawy. Eksperci wspólnie dyskutowali o najtrudniejszych przypadkach, wymieniając się informacjami i szukając najlepszych dla małych pacjentów rozwiązań.

Konsultacje, czyli bardzo konkretna pomoc

Naszą regularną aktywnością są międzynarodowe konsultacje onkologów w formule online. Od ponad dwóch lat obserwujemy, jak ważne i wydajne są te dyskusje i indywidualne omawianie najtrudniejszych przypadków. Dlatego w trakcie konferencji zaprosiliśmy na spotkanie lekarzy z całej Polski, dając im możliwość wymiany doświadczeń między sobą, ale także poznania perspektywy amerykańskiej, dzięki obecności prof. Abdelbakiego. Spotkanie okazało się bardzo owocne, bo każdy omawiany przypadek był przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat metod leczenia i indywidualnych doświadczeń lekarzy oraz do prezentacji najnowszych wyników badań związanych z konkretnymi zagadnieniami. Dyskutowane były przypadki dzieci z różnych części Polski, co dla nas jest szczególnie ważne i cenne – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, Prezes Zarządu Fundacji ZOBACZ MNIE.

W trakcie konferencji udało nam się także odwiedzić Narodowy Instytut Onkologii i porozmawiać o zagadnieniach związanych z radioterapią dziecięcą. Byliśmy także w Dziale Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą działającym przy CZD. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej wykorzystać nasze zagraniczne kontakty do poprawy sytuacji polskich pacjentów.

Bardzo zależy nam na tym, żeby dzieci jak najrzadziej wyjeżdżały z Polski na leczenie. Wiemy, że terapia prowadzona daleko od rodziny i w obcym środowisku jest dla nich o wiele trudniejsza i cięższa do zniesienia. Dlatego będziemy dalej walczyć o to, żeby poprawiać warunki w Polsce, z wykorzystaniem zagranicznych doświadczeń zaprzyjaźnionych z nami lekarzy. Oczywiście w przypadku pacjentów, którzy w Polsce nie znajdą pomocy, będziemy nadal szukać ratunku za granicą i o tym też rozmawialiśmy w trakcie kongresu – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Podsumowanie pierwszej edycji programu stypendialnego

Spotkanie w Warszawie było też okazją do rozmowy na temat programu stypendialnego dla onkologów dziecięcych, prowadzonego przez Fundację ZOBACZ MNIE. Pierwszą osobą, która pojechała na 3-miesięczny staż do St. Louis Childrens Hospital (USA) była dr n. med. Małgorzata Krawczyk z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podsumowując pobyt w USA lekarka podkreślała, że była to przede wszystkim okazja do zebrania wyjątkowych doświadczeń.

Szczególnie cenne było dla mnie to, że brałam udział w badaniach prowadzonych z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod. Miałam też okazję pracować z pacjentami i brać udział w konferencjach naukowych, na których prezentowane i omawiane były najnowocześniejsze metody leczenia nowotworów. Te trzy miesiące były wyjątkowo intensywne i cieszę się bardzo, że udało mi się z ten czas wykorzystać tak bardzo, jak tylko było to możliwe. Gdyby ktoś powiedział mi, że mogę tam pojechać chociażby jeszcze na tydzień, już zaczęłabym się pakować. Oczywiście teraz skupiam się głównie na tym, żeby zdobytą wiedzę, doświadczenie i kontakty jak najlepiej wykorzystać w mojej codziennej pracy z pacjentami. Jestem pewna, że to wszystko będzie z czasem coraz bardziej procentowało, z korzyścią dla chorych dzieci – opowiadała dr Krawczyk.

Na zakończenie konferencji wzięliśmy jeszcze udział w panelu roboczym prof. Abdelbakiego z pielęgniarkami z Centrum Zdrowia Dziecka. Całość zakończyło ciekawe spotkanie w Agencji Badań Medycznych. Mamy ogromną nadzieję na to, że nasz kongres w bardzo wymierny sposób przyczyni się do poprawy opieki medycznej nad dziećmi chorymi onkologicznie, a w szczególności z guzami mózgu.

Czytaj więcej

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT