Nasi lekarze na ważnym międzynarodowym sympozjum w Filadelfii

W amerykańskiej Filadelfii zakończyło się właśnie 21. Międzynarodowe Sympozjum Neuroonkologii Dziecięcej (ISPNO 2024). Ponieważ to jedna z największych i najważniejszych konferencji neuroonkologicznych na świecie, z radością, ale i ogromną nadzieją, zdecydowaliśmy się sfinansować wyjazd do Stanów Zjednoczonych grupy polskich lekarzy.

 

 

Byli to specjaliści na co dzień pracujący w uznanych polskich ośrodkach medycznych:

  • Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie

Na konferencji obecny był także prof. Mohamed Shebl Abdelbaki, który wspierał nas merytorycznie w wyborze specjalistów, którym sfinansowaliśmy wyjazdy.

Czas spędzony w USA był bardzo pracowity. W programie sympozjum znalazły się m.in. sesje i prelekcje dotyczące najnowszych badań we wszystkich obszarach neuroonkologii dziecięcej – od diagnostyki, leczenia i postępów w badaniach klinicznych, przez nowe metody dostarczania leków, biomarkery, modele przedkliniczne, obrazowanie, po wyniki i odległe skutki leczenia.

Już po pierwszym dniu okazało się, że – jak napisała nam dr Marta Perek-Polnik z Centrum Zdrowia Dziecka, wartościowych zaskoczeń było kilka. – Po pierwsze nowa technika nanopore sequencing, która pozwala na uzyskanie wstępnego (ale dużo pewniejszego niż dotychczas) rozpoznania histopatologicznego w trakcie zabiegu neurochirurgicznego. Wszystko moglibyśmy robić i planować szybciej – rewelacja! (…) Kolejne WOW to wyniki badań klinicznych w medulloblastomach i dane dotyczące nowych (i starych) leków w glejakach o niskim stopniu złośliwości – idą zmiany! Dzień był wyczerpujący, ale niezwykle ciekawy – mówiła dr Perek.

Ważnym elementem wydarzenia były także prezentacje plakatów z wynikami badań, czyli tzw. sesje plakatowe. Dominik Wawrzuta z Narodowy Instytut Onkologii im.Marii Skłodowskiej-Curie – PIB przygotował prezentację na temat czynników prognostycznych w przypadku powtórnego napromieniania rozlanych glejaków pnia mózgu. Natomiast Małgorzata Krawczyk z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdański Uniwersytet Medyczny przedstawiła badania nad poziomami hormonów beta-HCG w przypadku guzów germinoma. A to tylko niewielka część wiedzy, którą wymieniają się w Filadelfii lekarze z całego świata.

Konferencja jest niesamowita, mnóstwo nowych doniesień, a także możliwość poznania wielu osób ze świata neuroonkologii, wymiana doświadczeń. Bardzo cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak dużym, bogatym naukowo wydarzeniu. Ogrom wiedzy i atmosfera wydarzenia, takie jak ISPNO, powoduje świeży zapał, przynosi pomysły i energię  do dalszego działania , jednocześnie uświadamiając jak wiele jest przed nami – przyznała Agata Kozińska z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy.

Bardzo cieszymy się, że dzięki naszej Fundacji polscy lekarze mają możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami z całego świata. Wiemy, że to jedna z dróg prowadzących do poprawy stanu opieki onkologicznej nad małymi polskimi pacjentami. A to cel nadrzędny, który przyświeca naszym działaniom.

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT