Alex Pawlak

Mały Alex urodził się z dodatkowym chromosomem Chromosomem MIŁOŚCI

Mam dwóch cudownych synów. Gdy dowiedziałam się, że jestem w drugiej ciąży nie posiadałam się ze szczęścia. Mój pierwszy syn miał wtedy 10 lat. Razem ze mną i mężem był przeszczęśliwy, że będzie mieć młodszego brata. Los bywa jednak przewrotny. Nasze wyczekane szczęście urodziło się z Zespołem Downa – opowiada nam Pani Monika, mama dwuletniego Alexa.

Wszelkie możliwe badania i USG podczas ciąży były prawidłowe. Dlatego nic nie wskazywało na to, że Alex Pawlak będzie mieć problemy ze zdrowiem. Ciąża prawidłowa, mama zdrowa – nie było żadnych powodów do niepokoju. Jednak wyczekany chłopiec pojawił się na świecie z jednym chromosomem za dużo. Diagnoza padła niemal od razu: Zespół Downa. Dla niektórych ten dodatkowy, dwudziesty pierwszy chromosom to tragedia. Dla Mamy Alexa, to tylko dodatkowy powód, żeby kochać swojego niezwykłego synka, dla którego zrobiłaby wszystko.

Miałam w głowie miliony pytań. Jakie będzie moje dziecko? Jak będzie radziło sobie w życiu? Czy kiedykolwiek samodzielne? Czy damy sobie radę? Jak teraz będzie wyglądać nasze życie? Nie miałam wątpliwości tylko w jednej kwestii, bo była dla mnie oczywista – że mojego syna będę kochać z całych sił! Wtedy miałam w sobie bardzo dużo strachu. Dziś wiem, że takie dzieci są inne, wyjątkowe… Mają wyjątkowe potrzeby. I trzeba też je wyjątkowo kochać i wyjątkowo o nie dbać. Czasami jest trudno, bardzo. Ale każdy uśmiech Alexa wynagradza nam wszystko! Inaczej zaczęliśmy traktować życie, doceniamy każdą drobnostkę, każdą wspólnie spędzoną chwilę, cieszymy się z niewielkich postępów Alexa. Dlatego dla nas nawet taka mała rzecz jak wzięcie do ręki butelki ze smoczkiem jest wielkim świętem! Dla takich chwil, w których on się uśmiecha, właśnie żyję – mówi wzruszona mama chłopca.

Uśmiech wynagradza wszystko. Teraz Alex ma dwa latka, a kiedy tylko się budzi wędruje na czworakach do pokoju swojego starszego brata Błażeja, aby jego też obudzić. Chłopaki uwielbiają siebie nawzajem. Straszy brat spisuje się na medal! Alex czaruje wszystkich swoim uroczym uśmiechem, jest pogodny i garnie się do innych dzieci. A jego mama codziennie walczy o to, mógł być coraz bardziej sprawny. Miłością, którą go obdarza, mogłaby ściągnąć gwiazdkę z nieba. Jednak są kwestie, których miłością nie rozwiąże. Rehabilitacja małego Alexa jest niezbędna, aby chłopiec w przyszłości mógł być samodzielny, ale również niezwykle kosztowna. Alex jest pod kontrolą wielu lekarzy, a często za wizyty trzeba płacić samemu. Kardiolog, endokrynolog, neurologopeda – wylicza mama Alexa.

Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby dać synkowi jak największe szanse.

Walka o samodzielność kosztuje fortunę

Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, jakie to kosztowne, być matką niepełnosprawnego dziecka. Przy dziecku z zespołem Downa o wszystko to, co zdrowym dzieciom przychodzi łatwo, trzeba mocno walczyć. Płacić za rehabilitanta, logopedę, turnusy rehabilitacyjne, zajęcia ze wspomagania- to kosztuje fortunę. Chciałabym być spokojna myśląc o tym jak to będzie, kiedy mnie zabraknie. Marzę o tym, aby Alex był jak najbardziej samodzielny i radził sobie sam. Wsparcie w tej zbiórce – tylko o tyle proszę. Wszystko inne, na czele z miłością, damy mu My – tłumaczy mama Alexa.

Natura dodatkowym chromosomem sprawiła, że ten mały chłopczyk będzie się różnił od innych dzieci, ale dla swoich rodziców na zawsze pozostanie najpiękniejszy na świecie. Największa jednak miłość nie poradzi sobie samodzielnie z niepełnosprawnością. Do tego musi dojść pomoc specjalistów z najwyższej półki. Wierzymy, że z Waszym wsparciem uda nam się ją zapewnić naszemu Alexowi.

Fundacja ZOBACZ MNIE
ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11
50-069 Wrocław

SANTANDER BANK POLSKA SA
28 1090 23 98 0000 0001 4358 4104
Z tytułem wpłaty: Nela Leśniak

Wsparcie z zagranicy prosimy kierować na konta walutowe fundacji:

Konto walutowe w EURO: 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859
Konto walutowe w USD: 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

IBAN: PL
SWIFT CODE: WBKPPLPP

Przy każdym przelewie bardzo prosimy o wpisanie w tytule wpłaty: Alex Pawlak

Wsparcie można też przekazać w postaci przelewu internetowego za pośrednictwem strony https://zobaczmnie.org/wplacam/. W rubryczce „CEL” prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka: Alex Pawlak

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT