Dom Ukraiński – podpisanie umowy

We Wrocławiu powstaje Dom Ukraiński

Dom dla uchodźców będzie w samym sercu miasta. Umowa z właścicielami budynku została już podpisana.

Bezpieczny Dom Ukraiński ma dać schronienie dwustu dzieciom i kobietom, które uciekły z piekła wojny w Ukrainie. Fundacja ZOBACZ MNIE, która odpowiada za zorganizowanie tego miejsca, podpisała umowę z właścicielami budynku, którzy nieodpłatnie przekazali go na potrzeby uchodźców na najbliższy rok.

Dom Ukraiński powstaje we Wrocławiu przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Budynek, w którym będzie się mieścił, przez wiele lat pełnił rolę biurowca. Prywatni właściciele: państwo Aleksandra i Paweł Marchewka, pan Łukasz Jaworski i Bracia Kowalczykowscy zdecydowali się przekazać budynek Fundacji ZOBACZ MNIE do końca roku, żebyśmy wspólnie stworzyli w nim Dom Ukraiński. Będzie to nie tylko przystanek w drodze do lepszego życia, ale i namiastka ojczyzny.

Dom Ukraiński – ogromne koszty i wielkie nadzieje

Dziś jest tam prawdziwy plac budowy – przez 24 godziny na dobę pracuje tu kilkadziesiąt osób. Remontowane są łazienki, kuchnie, sprowadzane łóżka, materace, biurka. Najważniejsze jest to, żeby dokładnie zaplanować, co gdzie będzie. Na parterze – jadalnia. Na piętrach wyżej – przytulne pokoje dla rodzin, świetlice. Powstają także klasy lekcyjne, w których będą pracować ukraińscy nauczyciele – czyli najprawdziwsza szkoła. A jak będzie taka potrzeba, to powstanie tu i przedszkole dla młodszych dzieci.

Dajmy bezpieczeństwo ukraińskim dzieciom

Pierwszą grupą, która znajdzie opiekę w Domu Ukraińskim, są młodzi piłkarze z Ukrainy. Sześćdziesięciu siedmiu chłopców z Kijowa przyjechało wraz z trenerami na turniej, przekraczając granicę polsko-ukraińską na dwie godziny przed wybuchem wojny. Dzieci nie mogły zostać odesłane do bombardowanego przez Rosję kraju, więc Fundacja ZOBACZ MNIE zaopiekowała się nimi już w trzy dni po ataku. Do większości chłopców przyjechały też mamy, babcie, a także rodzeństwo. Wszyscy oni znaleźli bezpiecznie schronienie – najpierw w dwóch podwrocławskich ośrodkach, czyli Zamku Topacz i firmie Audiofon.

Zależy nam na tym, żeby dzieci z Ukrainy odzyskały poczucie bezpieczeństwa, dlatego zapewniamy im opiekę psychologiczną oraz pedagogiczną. Zajmujemy się też organizacją treningów piłkarskich, warsztatów edukacyjnych i najróżniejszych zajęć, żeby naszych małych podopiecznych najzwyczajniej rozweselić.

W Ukraińskim Domu uchodźcy będą mogli się poczuć bezpiecznie. Wierzymy, że tu, w małej Ukrainie w gościnnym sercu Wrocławia, znajdą miejsce, w którym odważnie zaczną stawiać pierwsze kroki w swojej nowej rzeczywistości.

Wyzwanie jest ogromne. Remont i roczne koszty utrzymania całego budynku, wydatki związane z wyżywieniem oraz codziennymi zakupami… Lista zdaje się rosnąć każdego dnia. Gorąco prosimy Państwa o pomoc i wsparcie.

PROSIMY O WPŁATY NA KONTO:

Wsparcie prosimy kierować na specjalne konto Fundacji:

SANTANDER BANK POLSKA SA

83 1090 2398 0000 0001 4982 6616

W tytule przelewu prosimy wpisać: DOM UKRAIŃSKI

PAYPAL: fundacja@zobaczmnie.org

Wpłaty można również kierować na konta walutowe fundacji:

EURO €:

PL 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859

SWIFT CODE: WBKPPLPP

USD $:

PL 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

SWIFT CODE: WBKPPLPP

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT