Fondation de France wspiera dzieci z Domu Ukraińskiego. Ruszamy z nowym programem.

Fachowa i wielogodzinna opieka nad maluchami w Klubie dziecięcym, zajęcia rozwijające zainteresowania młodzieży oraz regularne wsparcie fizjoterapeuty – to podstawowe zadania, które możemy realizować dzięki współpracy z Fondation de France. Zaufanie tak dużej organizacji międzynarodowej to dla nas ogromy powód do dumy. Ale ta współpraca to przede wszystkim okazja to rozbudowania oferty wydarzeń i aktywności przygotowanych dla dzieci i młodzieży z Domu Ukraińskiego. Wszystko z myślą o tym, aby jeszcze lepiej pomóc im się odnaleźć z dala od ogarniętej wojną ojczyzny.

Fondation de France to fundacja współpracująca z podmiotami w Europie i nie tylko. Jej główny zadaniem jest wspierania rozwoju filantropii i organizacja działalności dobroczynnej na bardzo szeroką skalę. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie Fondation de France skupia swoją działalność m.in. na pomocy uchodźcom, w tym szczególnie dzieciom.

Pracownicy Fondation de France zauważyli i docenili naszą działalność w prowadzonym we Wrocławiu Domu Ukraińskim, w którym od kwietnia ubiegłego roku mieszka blisko 200 uchodźców. Znakomita większość tej grupy to mamy z dziećmi w różnym wieku.

– Dzieci od początku działalności Fundacji ZOBACZ MNIE są w centrum naszych zainteresowań. Dlatego, gdy tylko zaistniała taka potrzeba, stworzyliśmy bezpieczne miejsce dające schronienie kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną w Ukrainie. I od początku istnienia Domu Ukraińskiego zależało nam bardzo na tym, żeby dzieci znalazły u nas nie tylko nocleg i wyżywienie, ale by mogły też odzyskać chociaż kawałek straconego dzieciństwa. Dlatego w Domu Ukraińskim zorganizowana została szkoła oraz punkt opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. W czasie wakacji organizowaliśmy też zajęcia dla dzieci dbając o to, żeby oprócz zabawy była to dla nich możliwość nauki języka polskiego oraz funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dzięki współpracy z Fondation de France możemy te działania nie tylko w wielu zakresach kontynuować, ale też poszerzyliśmy ofertę o wsparcie rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne. Serdecznie za to dziękujemy, bo potrzeby naszych małych podopiecznych są cały czas bardzo duże – mówi prezes Fundacji ZOBACZ MNIE Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Klub dziecięcy i aktywizacja zawodowa

Prowadzony w ramach współpracy z Fondation de France Klub dziecięcy to znakomita oferta opiekuńczo-edukacyjna dla blisko 20 dzieci w wieku 2 – 6 lat. Na potrzeby Klubu przygotowaliśmy jedną z sal w Domu Ukraińskim. Kolorowy wystrój i funkcjonalne wykończenie sprawiły, że dzieci mogą spędzać tam czas w bezpiecznych i wygodnych warunkach. Sala jest dla nich miejscem zabaw, zajęć edukacyjnych, ale maluchy mogą tam też wypocząć, kiedy przychodzi pora drzemki.

Zatrudnione w Klubie dwie opiekunki posiadają ukraińskie wykształcenie pedagogiczne oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w placówkach edukacyjnych. Dodatkowo zatrudniona jest pomoc, która zajmuje się m.in. wsparciem dzieci w zabiegach higienicznych, przebieraniu czy w czasie posiłków.

Klub dziecięcy działa w dni robocze w godzinach 7 – 17. Dzięki temu matki dzieci uczęszczających do Klubu mogą podjąć pracę mając pewność, że ich dzieci nie tylko w tym czasie są bezpieczne, ale też świetnie się bawią i przy tym uczą.

Trzy pracownice zatrudnione w Klubie dziecięcym (dwie opiekunki i pomoc) to uchodźczynie mieszkające w Domu Ukraińskim. Dzięki finansowaniu z Fondation de France jesteśmy więc w stanie dodatkowo wesprzeć je w procesie aktywizacji zawodowej.

Nauka polskiego dla najmłodszych

Program edukacyjny w Klubie dziecięcym planowany jest tak, żeby nie tylko odpowiadać na uniwersalne potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym, ale także by w sposób szczególny reagować na potrzeby rodzin uchodźczych. Dlatego najmłodsi uczą się m.in. podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Polsce (to np. zasady ruchu drogowego, zasady aktywności w miejscach ogólnodostępnych, jak parki czy place zabaw). Na zajęciach rozmawiamy też o zdrowych nawykach żywieniowych czy podstawowych zasadach higieny.

Ważnym elementem edukacji w Klubie dziecięcym jest nauka języka polskiego. Specjalnie w tym celu zatrudniona została polska nauczycielka specjalizująca się w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jej zadaniem jest prowadzenie zajęć z języka polskiego, a także wplatanie polskiego słownictwa w innego rodzaju aktywności, w tym w gry i zabawy prowadzone przez ukraińskie nauczycielki. Zajęciom towarzyszom pomoce naukowe w języku polskim.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci starszych. Tak rozwijamy pasje i talenty

Dzięki wsparciu Fondation de France możemy organizować także zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym. Są to różnego rodzaju warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, kursy oraz zabawy. Staramy się, aby także te zajęcia były dobrą okazją do nauki języka polskiego, dlatego prowadzone są one po polsku. Na każdym spotkaniu obecny jest asystent (pracownik Fundacji ZOBACZ MNIE), który w razie potrzeby tłumaczy przedstawiane treści i instrukcje.

Wśród naszych propozycją są m.in. zajęcia arteterapeutyczne (w tym wykonywanie ozdób świątecznych i leśnych obrazków), warsztaty chemiczne (w tym tworzenie slime, kul kąpielowych czy zabawa z piaskiem kinetycznym), a także warsztaty kulinarne (np. wykonywanie lizaków i czekolady z naturalnymi dodatkami). Każde warsztaty są dla dzieci okazją do zabawy i relaksu, ale też do nauki.

Fachowa pomoc fizjoterapeuty

Nowością w naszym wachlarzu wsparcia dla dzieci, z której szczególnie się cieszymy, są konsultacje i zajęcia z dyplomowanym fizjoterapeutą. W Domu Ukraińskim przygotowaliśmy specjalny gabinet, w którym rodzice i dzieci mogą spotykać się z ekspertem. Dzięki wyposażeniu w profesjonalny sprzęt możliwe jest tam wykonywanie masażu medycznego, prowadzone są też zajęcia z fizjoterapii dla dzieci w różnym wieku. To doskonały sposób na wykrycie ewentualnych wad postawy nawet u najmłodszych, a także na podjęcie efektywnej rehabilitacji. Spotkania z terapeutą mają nie tylko wymiar edukacyjny i szkoleniowy, ale także praktyczny. Dzieci mogą korzystać z masażu medycznego, a także ze sprzętu do rehabilitacji i integracji sensorycznej.

Oprócz regularnych spotkań indywidualnych, planujemy także zorganizowanie wykładów dla rodziców na temat zasad profilaktyki zdrowotnej dzieci. Tego rodzaju spotkania będą okazją do zaproszenia fachowców z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Eksperci będą mogli nie tylko przekazać wiedzę teoretyczną, ale także podzielić się poradami praktycznymi, prezentując podczas spotkania najprostsze metody wykonywania masażu.

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT