Polska szkoła w Domu Ukraińskim. Ruszają oddziały przygotowawcze

Polska szkoła w Domu Ukraińskim. Ruszają oddziały przygotowawcze

 

Przed nami kolejne wyzwanie. Dzieci mieszkające w Domu Ukraińskim dostaną wspaniałą szansę na edukację.

Gitarowy Rekord Świata 2022

Ponad 60 dzieci mieszkających w Domu Ukraińskim we Wrocławiu będzie mogło już od września rozpocząć naukę w specjalnych klasach z programem nauczania dostosowanym do ich trudnej sytuacji. Na potrzeby szkolne w budynku stworzyliśmy klasy tak, aby nasi podopieczni mogli uczyć się wygodnie i bezpiecznie. Dodatkowo, już od sierpnia, dzieci chodzą na zajęcia z języka polskiego. To wyjątkowe przedsięwzięcie realizujemy razem z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty.

 

 

Dom Ukraiński we Wrocławiu daje schronienie blisko 200 osobom, które uciekły przed piekłem wojny w Ukrainie. Pond połowa z nich to dzieci w rożnym wieku. Mieszkają u nas noworodki, niemowlaki, przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym. Wszystkim staramy się pomagać możliwie najbardziej kompleksowo, dlatego oprócz bezpiecznego mieszkania i wyżywienia organizujemy także m.in. pomoc psychologa i wsparcie matek w opiece nad najmłodszymi w specjalnym klubiku dziecięcym. Przez całe wakacje prowadziliśmy dla dzieci także zajęcia letnie. Teraz przyszedł czas na nowe wyzwanie.

W odpowiedzi na realne potrzeby uchodźców

Dzieci zawsze były nam bliskie i nasza Fundacja od początku swojej historii skupia się głównie na nich. Wojna sprawiła, że pojawiły się nowe potrzeby, które z czasem dodatkowo się zmieniają.

Po utworzeniu Domu Ukraińskiego i zapewnieniu uchodźcom bezpiecznego mieszkania zdecydowaliśmy, że dzieciom trzeba pomóc w jeszcze szerszym zakresie. Korzystając z wiedzy i doświadczenia Fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty stworzyliśmy w Domu Ukraińskim tzw. oddział przygotowawczy dla dzieci w wieku szkolnym. Wszystko po to, aby dać im nie tylko szansę na rozwój i edukację, ale także namiastkę normalności, której przecież szkoła jest niezwykle istotną częścią. Szkole przyjaźnie i wspomnienia to fundament dziecięcego rozwoju, o czym nawet w tak dramatycznych czasach nie możemy zapominać – podkreśla Agnieszka Aleksandrowicz – Zdral, Prezes Zarządu Fundacji ZOBACZ MNIE.

Oddział polskiej szkoły w Domu Ukraińskim

Dzięki współpracy z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w Domu Ukraińskim powstaje zamiejscowy oddział wrocławskiej Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo. Dzieci będą się tu uczyć w klasach podzielonych wg roczników, zgodnie z podstawą programową przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zajęcia prowadzić będą pedagodzy z wrocławskiej szkoły Leonardo, a także nauczycielki z Ukrainy, które również musiały uciekać do Polski przed wojną.

Aby dzieci lepiej radziły sobie na lekcjach, już od sierpnia chodzą na ćwiczenia z języka polskiego prowadzone także w Domu Ukraińskim. Dodatkowo, podczas zajęć letnich, odwiedzały one różne ciekawe miejsca we Wrocławiu, co także pomogło im bardziej obyć się z językiem polskim. Zdobytą wcześniej wiedzę teraz będą mogły usystematyzować pod okiem profesjonalnych lektorów.

10-letnia Anastazja, która w Domu Ukraińskim mieszka już od kwietnia przyznaje, że rozumie i mówi po polsku coraz więcej, ale pisane jest dla niej ciągle bardzo dużym wyzwaniem – podobnie jak dla wielu innych dzieci, które poza alfabetem ukraińskim nie znały dotąd innego. Wiemy, że systematyczne i profesjonalnie prowadzone zajęcia z języka polskiego będą dla nich dużą pomocą i z pewnością zaowocują już w niedalekiej przyszłości.

Komfortowe sale lekcyjne w wyjątkowym budynku

Zajęcia lekcyjne będą prowadzone w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach lekcyjnych w Domu Ukraińskim. – Budynek, w którym teraz jest wielki dom dla uchodźców, to wyjątkowy obiekt w samym centrum miasta. Przez kilka lat był nieużywany, a wcześniej mieścił się w nim bank. Uruchomienie domu wymagało od nas stworzenia m.in. pokoi, łazienek, kuchni czy jadalni, bo niczego takiego tu nie było. Naszym kolejnym wyzwaniem okazało się stworzenie klas i to także się udało. Mamy pomieszczenia dla młodszych i dla starszych dzieci, w tym salę do informatyki wyposażoną w podstawowy sprzęt. Przestrzenie te są raczej skromne, ale mamy pewność, że wszyscy uczniowie, a także nauczyciele, mogą z nich korzystać w sposób bezpieczny i komfortowy – dodaje Agnieszka Aleksandrowicz – Zdral.

Zajęcia lekcyjne w Domu Ukraińskim to dla nas zupełnie nowe wyzwanie. Kolejne z cyklu tych, przed którymi postawiła nas wojna w Ukrainie. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy wspomagali i wspomagają nas w tworzeniu tego przedsięwzięcia, a szczególnie Ogólnopolskiemu Operatorowi Oświaty.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Zapraszamy także do wsparcia naszych podopiecznych.

PROSIMY O WPŁATY NA KONTO:

Wsparcie prosimy kierować na specjalne konto Fundacji:

SANTANDER BANK POLSKA SA

83 1090 2398 0000 0001 4982 6616

W tytule przelewu prosimy wpisać: DOM UKRAIŃSKI

PAYPAL: fundacja@zobaczmnie.org

Wpłaty można również kierować na konta walutowe fundacji:

EURO €:

PL 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859

SWIFT CODE: WBKPPLPP

USD $:

PL 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

SWIFT CODE: WBKPPLPP