Prof. Abdelbaki z drugą wizytą w Polsce. Przed nami nowy etap współpracy  

Prof. Abdelbaki z drugą wizytą w Polsce. Przed nami nowy etap współpracy

 

Prof. Abdelbaki już po raz drugi odwiedził Polskę na zaproszenie Fundacji Zobacz Mnie.

Gitarowy Rekord Świata 2022

Trzy renomowane placówki medyczne w różnych częściach Polski, wiele godzin spotkań, wykładów i konsultacji oraz jedno bardzo ważne rozstrzygnięcie. Kilkudniowa wizyta prof. Mohameda Abdelbakiego w Polsce była wyjątkowo intensywna i pracowita. Jednym z jej efektów będzie m.in. szkolenie w USA polskiej lekarki, która zwyciężyła w specjalnym programie stypendialnym.

 

Profesor Mohamed Abdelbaki jest dyrektorem Programu i Oddziału Neuroonkologii w St. Louis Childrens Hospital działającego w ramach Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Profesor jest hematologiem i onkologiem dziecięcym, specjalizuje się też w neuroonkologii dziecięcej – leczeniu guzów mózgu i rdzenia kręgowego. Jesienią ubiegłego roku po raz pierwszy odwiedził Polskę na zaproszenie Fundacji Zobacz Mnie, spotykając się z lekarzami z Warszawy, Krakowa i z Wrocławia.

Trzy miasta i trzy ważne ośrodki medyczne

Tuż po zakończeniu ubiegłorocznej wizyty było wiadomo, że jest to szansa na szeroką współpracę, z której efektów będą mogli czerpać mali polscy pacjenci. Dlatego natychmiast powstał plan kolejnego spotkania, a do punktów na mapie podróży został dodany Gdańsk.

W czerwcu tego roku wspólnie odwiedziliśmy Centrum Zdrowia Dziecka, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Gdańsku. Profesor Abdelbaki skonsultował dalsze leczenie niemal wszystkich dzieci z guzami mózgu, które są pacjentami w tych szpitalach. Były też wykłady, konsultacje, dyskusje i prezentacje, a dodatkowo spotkania z rodzicami małych pacjentów.

W ramach koordynowanej przez Fundację ZOBACZ MNIE polsko-amerykańskiej rady onkologicznej staramy się pomagać w nawiązywaniu kontaktów i konsultowaniu polskich pacjentów przez zespoły międzynarodowe. Wiemy też jednak, jak ważna dla lekarzy i dla rodziców chorych dzieci jest możliwość osobistego kontaktu z prof. Abdelbakim. Dlatego bardzo zależało nam na tym, żeby w trakcie wizyty doprowadzić do możliwie wielu rozmów. I każde ze spotkań okazało się bardzo owocne – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Rozpoczynamy wyjątkowy program stażowy

Czerwcowa wizyta miała też dodatkowy efekt wiązany z jednym z podstawowych celów działalności Fundacji ZOBACZ MNIE. Ponieważ bardzo zależy nam na podniesieniu poziomu opieki medycznej, na jaką mogą liczyć w Polsce mali pacjenci, wspólnie z prof. Abdelbakim opracowaliśmy specjalny program szkoleniowy dla lekarzy. Na początku tego roku wysłaliśmy polskim onkologom zaproszenie do udziału w programie stypendialnym, który Fundacja ZOBACZ MNIE będzie realizować wspólnie ze szpitalem St. Louis Children’s Hospital.

Ze wszystkich zgłoszeń, jakie napłynęły do nas w ciągu ostatnich miesięcy, profesor Abdelbaki wybrał trzy jego zdaniem najlepsze. W ścisłej czołówce znalazły się: Małgorzata Krawczyk i Anna Synakiewicz z kliniki uniwersyteckiej w Gdańsku oraz Agata Kozińska ze szpitala w Bydgoszczy.

Podczas wizyty w Polsce prof. Abdelbaki oficjalnie zakończył proces rekrutacji i wybrał zwyciężczynię. Została nią doktor Małgorzata Krawczyk, która ukończyła specjalizację z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej, a także m.in. brała wcześniej udział w zagranicznych programach stażowych.

Amerykańskie szkolenie i nowe szanse dla polskich pacjentów

Małgorzata Krawczyk już na początku przyszłego roku pojedzie na intensywne trzymiesięczne stypendium do St. Louis. Pod okiem profesora Abdelbakiego będzie się szkolić z zakresu neuroonkologii. Będzie miała wyjątkową okazję poznać amerykańskie protokoły leczenia oraz tajniki pracy naukowej i badawczej związanej z neuroonkologią. Jako członek zespołu profesora z bliska zobaczy także, jak na co dzień wygląda współpraca lekarzy z rodzicami małych pacjentów. To szansa na zdobycie doświadczenia nieporównywalnego z żadnym innym.

Projekt będzie w całości finansowany przez naszą Fundację i bardzo zależy nam na tym, aby po powrocie beneficjentka programu szkoleniowego mogła zdobytą widzę przekazywać dalej wśród swoich współpracowników. Jednym z filarów naszej działalności jest szukanie zagranicznych szans na leczenie polskich pacjentów, ale naszym marzeniem jest też to, aby możliwie dużo dzieci odpowiednią opiekę mogło znaleźć Polsce. I stąd pomysł na program stypendialny.

Serdecznie dziękujemy prof. Abdelbakiemu i wszystkim zespołom medycznym, z którymi mieliśmy okazję spotkać się w trakcie tej wizyty. A Pani doktor Małgorzacie Krawczyk gratulujemy i życzymy bardzo owocnego wyjazdu.

CZYTAJ WIĘCEJ: