Wsparcie ogrodu sensorycznego

1 Soroptymist International I Klub we Wrocławiu wspiera budowę ogrodu sensorycznego

Dzięki wsparciu i pomocy naszych Przyjaciół już wkrótce skończymy projekt poligonu doświadczeń dla chorych dzieci

14 200 złotych – taką dotację dostałyśmy od stowarzyszenia „Międzynarodowa Organizacja Soroptymist International I Klub we Wrocławiu” na budowę ogrodu sensorycznego dla niewidomych dzieci z Dolnego Śląska.

Dzięki tym środkom jesteśmy bliżej ukończenia prac w ośrodku przy ul. Kamiennogórskiej we Wrocławiu. A czas nas goni niemiłosiernie. Sporo pracy i dużo wydatków jeszcze przed nami, a chcemy ze wszystkim zdążyć do września! Zależy nam na tym, żeby na niewidome dzieci wracające z wakacji czekała wielka niespodzianka. Bez pomocy fantastycznych Soroptymistek na pewno by nam się to nie udało!

Ogród sensoryczny to Poligon doświadczeń dla niewidomych dzieci

Ogród sensoryczny powstanie w ośrodku dla niewidomych dzieci, który mieści się we Wrocławiu przy ulicy Kamiennogórskiej. Świat poznaje tam ponad 200 niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Przebywają tu od 6 roku życia, a opuszczają to miejsce jako młodzi dorośli nawet w wieku 24 lat. To, jak dobrze będą przygotowani do życia i poruszania się w realiach nowoczesnego świata, ma znaczenie dla ich całego przyszłego życia. Bo ten ogród sensoryczny to dla nich taki poligon doświadczalny. Miejsce, w którym mają uczyć się tego, jak odnaleźć się w świecie. Jak samodzielnie się poruszać. Jak prawidłowo ocenić odległość. Jak zbadać laską teren. Jak przejść przez ruchliwą ulicę. Jak pokonać krawężnik. Jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

Wyjątkowa przestrzeń dla dzieci niedowidzących

Ogród sensoryczny z pewnością będzie niezwykłą przestrzenią dydaktyczną dla dzieci z wadami wzroku. Ogród może być wykorzystywany przez uczniów szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych oraz przerw jako miejsce relaksu i zdobywania nowych doświadczeń. Cały będzie podzielony na części odpowiadające zmysłom – słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku. W poszczególnych częściach zaaranżowane będą grupy roślin odpowiadające danym zmysłom oraz nawierzchnie sensoryczne. Główna ścieżka będzie zbudowana z kostki betonowej z wmontowanymi elementami wspomagającymi poruszanie się osób niedowidzących. Dzięki tej ścieżce dydaktycznej niedowidzące i niewidome dzieci będą poznawały różnego rodzaju podłoża. Stopami wyczują miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki drewniane pniaki oraz leśną korę. Dzięki temu mogą nauczyć się pewnie poruszać w zróżnicowanym terenie: w mieście, lesie, na plaży czy w górach.

Soroptymistki zmieniają świat na lepsze

Cała inwestycja pochłonie ponad 250 tysięcy złotych. W związku z tym dofinansowaniu od Soroptymistek jesteśmy na ostatniej prostej do ukończenia prac. W ogrodzie są już wybrukowane wszystkie alejki, powstały elementy architektury drewnianej i zostały zasadzone rośliny. Teraz nasi fachowcy zajmę się budową systemu nawadniającego i montażem urządzeń muzycznych, które wprowadzą dzieci w świat dźwięków. Soroptymistki to przede wszystkim kobiety mające globalną wizję świata i problemów kobiet, które znając wyzwania, warunki i prawa kobiet w swoich społecznościach, aktywnie angażują się w prace nad poprawą życia i statusu kobiet i dziewcząt poprzez edukację, wzmocnienie pozycji i umożliwienie rozwoju. Nazwa Soroptimist powstała od łacińskiego sorora oznaczającego siostrę, a optima – najlepszy. I dlatego Soroptimist można chyba najlepiej interpretować jako „najlepsze dla kobiet”. Więcej informacji o tych wyjątkowych kobietach znajdziecie na stronie: http://soroptimistwroclaw.pl/o-nas/

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT