Nowa propozycja dla dzieci z Domu Ukraińskiego: klub dziecięcy i zajęcia dodatkowe

Nowa propozycja dla dzieci z Domu Ukraińskiego: klub dziecięcy i zajęcia dodatkowe

 

Jesień w Domu Ukraińskim to nowe możliwości kreatywnej zabawy i nauki dla przedszkolaków, ale też dla dzieci w wieku szkolnym.

 

Gitarowy Rekord Świata 2022

Klub dziecięcy dla maluchów oraz zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym to nasze nowe inicjatywy, które przygotowaliśmy z myślą o mieszkańcach Domu Ukraińskiego prowadzonego przez Fundację ZOBACZ MNIE. Projekt realizujemy dzięki wsparciu UNICEF Polska oraz Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. W ten sposób chcemy pomóc dzieciom w twórczym zagospodarowaniu czasu wolnego, a ich mamom w aktywizacji zawodowej.

 

 

Od początku roku szkolnego w Domu Ukraińskim uczy się prawie 100 dzieci w tzw. oddziałach przygotowawczych, w których nacisk kładziony jest m.in. na naukę języka polskiego. W zależności od wieku uczniów, prowadzone są także zajęcia z innych przedmiotów. Tę bogatą ofertę edukacyjną chcemy rozbudować o zajęcia dodatkowe, rozwijające pasje i zainteresowania dzieci w wieku szkolnym, a także o Klub dziecięcy, do którego zaprosimy najmłodszych podopiecznych.

Po zajęciach letnich, które zorganizowaliśmy w Domu Ukraińskim w lipcu i sierpniu już wiemy, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą też w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych. Z dużym zapałem uczyły się m.in. rozmaitych technik plastycznych i zdobniczych, wykonywały samodzielnie mydła, świeczki, szyły maskotki i robiły kukiełki. Dzieci brały też udział w zajęciach muzycznych, na których zorganizowaliśmy nich m.in. prezentację instrumentów z różnych stron świata oraz sesje relaksacyjne przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich.

Klub dziecięcy z kompleksową opieką nad najmłodszymi

Klub dziecięcy, który właśnie ruszył w Domu Ukraińskim, to odpowiedź na potrzeby mam dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły. W jednej z sal stworzyliśmy wesołe i bezpieczne pomieszczenie, w którym od g. 7 do 17 prowadzone są zajęcia dla dzieci w wieku 2 – 6 lat. Dzięki temu, że Klub działa od poniedziałku do piątku aż przez 10 godzin dziennie, mamy naszych małych podopiecznych wreszcie mają okazję na to, aby szukać pracy i podjąć zatrudnienie.

Wiemy, że możliwość pozostawienia dziecka w bezpiecznym miejscu, w którym nie tylko otoczone jest opieką, ale może też twórczo bawić się oraz nawiązywać relacje rówieśnicze, to dla mam ogromna wartość. Poprzez Klub dziecięcy realizujemy więc nie tylko bezpośrednio wsparcie maluszków, ale pośrednio także ich najbliższych. Ponieważ Klub dziecięcy mieści się w budynku Domu Ukraińskiego, dla mam oznacza to duże ułatwienie i wygodę, a dla dzieci bezpieczeństwo. Maluszki podczas zajęć mają też zapewnione pełnowartościowe posiłki – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, Prezes Fundacji ZOBACZ MNIE.

W Klubie dziecięcym pracują dwie opiekunki oraz dodatkowa osoba, która im pomaga. Cała kadra to uchodźczynie, które na co dzień mieszkają w Domu Ukraińskim. Uruchomienie Klubu jest więc także dla nich wsparciem w procesie odnalezienia się w Polsce i układania życia na nowo w nowej rzeczywistości.

W Klubie bawimy się, rysujemy, gramy, czytamy i oglądamy bajki, czyli robimy wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. Na ścianach już wiszą prace naszych podopiecznych, jest więc coraz bardziej wesoło i kolorowo – opowiada Pani Alona, jedna z opiekunek.

Zajęcia dodatkowe, które pobudzają kreatywność i rozwijają pasje

Nie zapominamy także o dzieciach w wieku szkolnym. Specjalnie dla nich organizować będziemy zajęcia dodatkowe, podczas których będą mogły odkrywać swoje mocne strony i rozwijać talenty. Będzie coś m.in. dla miłośników muzyki, plastyki oraz rękodzieła. Wszystkie bloki zajęciowe prowadzone będą w salach Domu Ukraińskiego, dzięki czemu dzieci nie będą musiała nigdzie się przemieszczać. Harmonogram zajęć zaplanowany zostanie tak, aby nie kolidować z planem lekcji szkolnego oddziału przygotowawczego, który działa w Domu Ukraińskim.

Bardzo zależy nam na tym, aby aktywizować dzieci, które w tej chwili często nie mają żadnego konstruktywnego pomysłu na spędzanie czasu wolnego. W tym celu Fundacja ZOBACZ MNIE zatrudniła specjalnego koordynatora, którego zadaniem jest pokazanie dzieciom ciekawej oferty zajęć. Tym sposobem chcemy oderwać naszych podopiecznych od tabletów i telefonów. Chcemy też, żeby zajęcia dodatkowe były dla nich okazją do integracji z polskimi uczniami – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Oprócz zajęć, które prowadzone będą w Domu Ukraińskim, planujemy także wyjścia i wycieczki w miejsca, w których nasi podopieczni będą mieli okazję na integrację m.in. z polskimi dziećmi. Zależy nam na tym, aby mali uchodźcy uczyli się języka polskiego oraz funkcjonowania w polskiej rzeczywistości, ale też żeby mogli nawiązywać znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z Polski.

Stworzenie Klubu dziecięcego oraz organizacja ciekawych i wartościowych zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży z Domu Ukraińskiego to dla nas kolejne, bardzo duże wyzwanie. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz od UNICEF Polska.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków otrzymanych w ramach wspołpracy z Funduszem Narodów Zjednocznych na rzecz Dzieci (UNICEF).

loga wspolnie unicef wroclaw PL

WIĘCEJ INFORMACJI:

Zapraszamy także do wsparcia naszych podopiecznych.

PROSIMY O WPŁATY NA KONTO:

SANTANDER BANK POLSKA SA

83 1090 2398 0000 0001 4982 6616

W tytule przelewu prosimy wpisać: DOM UKRAIŃSKI

PAYPAL: fundacja@zobaczmnie.org

Wpłaty można również kierować na konta walutowe fundacji:

EURO €:

PL 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859

SWIFT CODE: WBKPPLPP

USD $:

PL 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

SWIFT CODE: WBKPPLPP