Prof. Hermann L. Müller gościem Centrum Zdrowia Dziecka i Fundacji Zobacz Mnie

Prof. Hermann L. Müller gościem Centrum Zdrowia Dziecka i Fundacji Zobacz Mnie

 

Otyłość to jeden z problemów zdrowotnych, które w ostatnich latach szczególnie dotykają zarówno dzieci jak i dorosłych.

Gitarowy Rekord Świata 2022

Prof. Hermann L. Müller, światowej sławy pediatra i onkolog, był gościem specjalnym konferencji dotyczącej nowych kierunków leczenia otyłości podwzgórzowej. Wydarzenie współorganizowały Klinika Endokrynologii i Diabetologii Centrum Zdrowia Dziecka oraz Fundacja Zobacz Mnie

 

Konferencja zatytułowana „Nowe kierunki leczenia otyłości podwzgórzowej” zorganizowana została w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Instytutu Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka. Jednostka ta zajmuje się diagnostyką i leczeniem m.in. zaburzeń wzrastania, chorób przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy, zaburzeń dojrzewania i rozwoju płciowego, nadwagi i otyłości oraz różnych rodzajów cukrzycy.

Spotkanie miało charakter hybrydowy, co gościom konferencji obecnym w Centrum Zdrowia Dziecka dało możliwość bezpośredniej rozmowy z prof. Müllerem. Była to znakomita okazja do zadawania pytań i wymiany doświadczeń związanych z bardzo ważnym problemem zdrowotnym, jakim jest otyłość.

Dorobek naukowy prof. Müllera

Hermann L. Müller jest profesorem pediatrii i kierownikiem Kliniki Pediatrii oraz Hematologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego Kliniki Oldenburg AöR w Niemczech. Profesor przeszedł szkolenie w zakresie pediatrii na Uniwersytecie w Marburg oraz Würzburg w Niemczech. Następnie doświadczenie zdobywał na Uniwersytecie w Stanford. Po powrocie do Niemiec, rozpoczął szkolenie w zakresie onkologii pediatrycznej, hematologii, endokrynologii i diabetologii w Klinice Pediatrii na Uniwersytecie w Würzburg.

Od 1999 roku koordynuje niemiecko-europejski Rejestr Pacjentów z Czaszkogardlakiem HIT-ENDO oraz KRANIOPHARYNGEOM 2000/2007, w którym do tej pory zrekrutowano ponad 750 pacjentów z czaszkogardlakiem wieku dziecięcego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Od 2004 roku, Profesor Müller jest członkiem Craniopharyngioma Subgroup w International Society of Pediatric Oncology (SIOP).

Otyłość i jej rodzaje

Otyłość od 1985 roku uznaje się oficjalnie za chorobę przewlekłą. Ze względu na przyczyny powstawania można mówić o tzw. otyłości pierwotnej i wtórnej. Przyczyną otyłości pierwotnej jest m.in. spożywanie zbyt dużych i zbyt kalorycznych posiłków oraz niehigieniczny tryb życia. Przyczynę otyłości wtórnej stanowią natomiast zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego. Do tego rodzaju otyłości zalicza się także otyłość podwzgórzową, która może być wywołana m.in. urazem, guzem nowotworowym, tętniakiem lub stanem zapalnym obejmującym część podwzgórza, w której jest zlokalizowany ośrodek sytości.

Prof. Hermann L. Müller jest kolejnym medycznym autorytetem międzynarodowym, z którym mieliśmy okazję współpracować. Cieszymy się, że przyjął zaproszenie na warszawską konferencję, co z pewnością przyczyni się do jeszcze skuteczniejszego leczenia pacjentów w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ: