Zajęcia letnie w Domu Ukraińskim. Zabawa, sztuka i odkrywanie talentów

Zajęcia letnie w Domu Ukraińskim. Zabawa, sztuka i odkrywanie talentów

 

Wakacje w Domu Ukraińskim to nie tylko wypoczynek, ale także nauka i rozwój zainteresowań.

Gitarowy Rekord Świata 2022

Arteterapia, muzykoterapia, kreatywne zabawy z animatorami, wycieczki, a nawet koncert gongów – takie atrakcje czekały na dzieci z Domu Ukraińskiego, które brały udział w naszych zajęciach letnich. W lipcu i sierpniu codziennie, od poniedziałku do piątku, zapraszaliśmy najmłodszych do wspólnego spędzania czasu. Była to nie tylko doskonała okazja do bliższego poznania się i wspólnej zabawy, ale też do nauki i rozwijania talentów.

 

 

Dom Ukraiński od kwietnia daje schronienie 200 uchodźcom, z których większość to dzieci w różnym wieku. Razem z najbliższymi uciekły one przed piekłem wojny w Ukrainie. Pod dachem Domu Ukraińskiego rodziny znalazły nie tylko bezpieczne schronienie, ale też wyżywienie czy wsparcie psychologiczne.

W trakcie roku szkolnego dzieci brały udział w zajęciach szkolnych. Aby w czasie wakacji pomóc im w twórczy i kreatywny sposób zagospodarować czas wolny, zorganizowaliśmy rożnego rodzaju zajęcia letnie. Część miała miejsce w Domu Ukraińskim, ale były też wycieczki m.in. do Parku Południowego, Hydropolis, aquaparku, Muzeum Iluzji oraz do Kolejkowa.

Arteterapia, czyli jak wyrazić emocje przez sztukę

Przez całe wakacje w Domu Ukraińskim regularnie odbywały się zajęcia z arteterapii, które miały pomóc dzieciom w twórczym wyrażaniu emocji. Dzięki spotkaniom z animatorami najmłodsi nauczyli się różnych technik zdobniczych, wykonywali m.in. scenografie i laleczki do teatrzyków kukiełkowych, broszki, pamiętniki, obrazki na blejtramach oraz płytach mdf, pacynki i pluszaki. Było też kreowanie miasta przyszłości oraz malowanie ukochanych miejsc.

Każde zajęcia były okazją do wyrażenia siebie. Dzieci mogły inspirować się tym, co lubią najbardziej. Część, tworząc prace, wzorowała się na ukochanych książkach i bajkach, inni wybierali motywy kojarzące im się z rodziną i osobistymi wspomnieniami.

Każde spotkanie miało inny temat przewodni i konstruowane było wokół innej techniki tworzenia. Wszystkie prace, które powstały, dzieci mogły zabrać na pamiątkę. Nie zabrakło przy tym zabawy, ale także wzruszeń jak np. wtedy, kiedy 8-letnia dziewczynka postanowiła przygotować widokówkę dla taty, który jest w Ukrainie i za którym bardzo tęskni.

Muzykoterapia. Od gongów po wspólne śpiewanie

Muzyka to jeden z najwspanialszych środków, pozwalających w sposób spokojny i kojący dotrzeć do własnych emocji. Dzięki doświadczonym terapeutom dzieci z Domu Ukraińskiego mogły wyrazić się także w muzyce. Na zajęciach m.in. poznawały egzotyczne instrumenty oraz miały okazję na nich zagrać. Było też wspólne śpiewanie ukraińskich piosenek. Pamiątką z zajęć jest m.in. piosenka „Stefania” nagrana wspólnie z animatorką Sofią Lebedevą i muzykiem Maciejem Czemplikiem.

Cykl muzykoterapii wzbogaciliśmy specjalnym koncertem relaksacyjnym. Sesja dźwiękowa z gongami, misami tybetańskimi, dzwoneczkami i innymi ciekawymi instrumentami była dla dzieci okazją do spokojnego odprężenia się. Części udało się to tak świetnie, że zapadły w błogi sen… Inne z zaciekawieniem przyglądały się oryginalnym instrumentom. Spotkanie zakończył wspólny improwizowany koncert, dzięki któremu Dom Ukraiński rozbrzmiał instrumentami z różnych strona świata.

Animacje i wycieczki

Cykl zajęć w Domu Ukraińskim uzupełniały czwartkowe spotkania z animatorami. Naszym celem było nauczyć dzieci w różnym wieku rozmaitych zabaw, w które będą mogły bawić się również w przyszłości. Oprócz wspólnych gier były także warsztaty m.in. z robienia mydełek i świeczek żelowych, a także zajęcia z elementami warsztatów chemicznych. Każda okazja do stworzenia czegoś własnego i unikatowego, była dla dzieci dużą radością, którą chętnie dzieliły się z prowadzącymi. Nasze zajęcia miały też wymiar bardzo praktyczny, ponieważ zorganizowaliśmy m.in. kurs pierwszej pomocy, a także prelekcje dotyczące zagrożeń, jakie wiążą się z używkami i za uzależnieniami.

W trakcie wakacji dzieci odwiedziły m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery, Muzeum Iluzji, wrocławskie zoo i Ogród Japoński. Spacerowały też z przewodnikiem poszukując wrocławskich krasnali oraz miały okazję do zabawy i relaksu we wrocławskim parku wodnym. Niecodzienną okazją do nauki języka było również wyjście do kina z bajkę w polskiej wersji językowej.

Bardzo cieszymy się, że wakacje były dla naszych podopiecznych okazją do wielu ciekawych wycieczek i kreatywnych zajęć. Zależało nam na tym, aby w czasie wolnym od szkoły zaoferować dzieciom coś ciekawego i wartościowego, co jednocześnie pozwoli im lepiej odnaleźć się w rzeczywistości, w którą wrzuciła je wojna. Dziś już wiemy, że nasze założenia udało się zrealizować. Nasi podopieczni nie tylko poznali lepiej Wrocław, ale mieli też okazję do nauki języka polskiego oraz do fantastycznych i mądrych zabaw. Wielką przyjemnością było obserwować, jak otwierają się na nowe wyzwania i na siebie wzajemnie – mówi Agnieszka Aleksandrowicz – Zdral, prezes Fundacji ZOBACZ MNIE.

Realizowane działania są współfinansowane ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl

CZYTAJ WIĘCEJ:
Polska szkoła w Domu Ukraińskim. Ruszają oddziały przygotowawcze
Andrij Deszczyca odwiedził Dom Ukraiński we Wrocławiu

Zapraszamy także do wsparcia naszych podopiecznych. PROSIMY O WPŁATY NA SPECJALNE KONTO FUNDACJI:

SANTANDER BANK POLSKA SA
83 1090 2398 0000 0001 4982 6616
W tytule przelewu prosimy wpisać: DOM UKRAIŃSKI

PAYPAL: fundacja@zobaczmnie.org

Wpłaty można również kierować na konta walutowe fundacji:
EURO €:
PL 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859
SWIFT CODE: WBKPPLPP
USD $:
PL 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387
SWIFT CODE: WBKPPLPP

Wroclaw Miasto Spotkan png