Emilka Dembińska (PL EN DE)

Emilka walczy z SMA typu 1. To najcięższa postać choroby, która może prowadzić do śmierci

Emilka Dembińska przyszła na świat w połowie października 2020 roku.

Nasza historia powinna zacząć się następująco: Na imię mamy Marta i Paweł. Jesteśmy najszczęśliwszymi rodzicami małej królewny Emilki…. Niestety, los zadrwił sobie z tego szczęścia. Nasza malutka córeczka ma zdiagnozowaną rzadką chorobę genetyczną SMA, typ 1 – tak opowieść o Emilce zaczyna jej mama, Marta Dembińska.

Rodzice Emilki bardzo długo czekali na wymarzone dziecko

Możecie sobie tylko wyobrazić, jak byliśmy szczęśliwi, kiedy dowiedzieliśmy się o ciąży. W końcu, po tylu latach oczekiwania udało się. Ciąża przebiegała bezproblemowo i cieszyliśmy się każdym dniem. Oczekiwaliśmy z radością na Emilkę. Wybieraliśmy łóżeczko, wózek i zastanawialiśmy się nad pielęgnacją noworodków. Poród, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, przebiegł bez obecności taty. Na świecie pojawiła się ona… nasza najukochańsza mała istotka. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Emilka dostała 10 punków w skali Apgar – wspomina ten czas mama dziewczynki, pani Marta.

Dumny tata oczekiwał na powrót swoich dziewczyn do domu

Trudny początek. Jednak pobyt w szpitalu się przedłużał. Neurolog zauważył niepokojące objawy. Emilka cicho płakała i się za mało ruszała. Decyzja: trzeba zrobić testy na SMA. Rodzice starali się nawzajem uspokajać.

Spokojnie, mówiliśmy… To tylko testy, wiele noworodków się przecież bada. To standardowa procedura. Rodzina i przyjaciele uspokajali. Wszystko będzie dobrze, wszystko się ułoży. Musi być dobrze, trzeba mieć nadzieję… – opowiadają rodzice.

Powrót do domu nastąpił w nerwowym oczekiwaniu. To normalne, że rodzice martwią się o nowonarodzone dziecko. Tu jednak doszedł stres oczekiwania na badania genetyczne.

Gdy przyszły wyniki, nasz świat stanął w miejscu. Okazało się, że Emilka ma SMA i to najgorszy typ 1. To było jak zły sen. Zaraz się obudzimy i wszystko będzie dobrze. Niestety. SMA to nie jest zły sen, to nasza nowa rzeczywistość. Byliśmy w szoku. Co teraz będzie? Czy nasz najdroższy skarb będzie żyć? Czy będzie chodzić, jeść? Przecież słyszeliśmy o tej okropnej chorobie, wspieraliśmy zbiórki, ale nigdy nie mieliśmy dogłębnej wiedzy – tłumaczy pani Marta.

SMA – choroba, która odbiera sprawność. SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba rzadka, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do postępującego zaniku mięśni, a w ostateczności częściowego albo całkowitego paraliżu.

U maleńkich dzieci stan zdrowia pogarsza się z tygodnia na tydzień. Dlatego tak ważny jest czas. Jeśli natychmiast nie wprowadzi się leczenia, dzieci będą cofać się w rozwoju fizycznym – nie nauczą się same siedzieć, a stopniowo będą tracić możliwość oddychania i przełykania, narażając się na ciężkie infekcje. Wymagają całodobowej opieki. Jest to najcięższa, niemowlęca postać SMA, tzw. postać 1, która, o ile szybko nie wprowadzi się leczenia, nieubłaganie prowadzi do śmierci.

Pieniądze potrzebne na poprawę życia Emilki. Na szczęście w Polsce od roku jest refundowany jeden, bardzo kosztowny lek Nusinersen, który jest w stanie częściowo powstrzymać postęp choroby. Emilka już go otrzymała. Za co rodzice są bardzo wdzięczni.

Lek ma za zadanie podnieść poziom brakującego białka w organizmie, które jest niezbędne do pracy mięśni. W uproszczeniu – lekarstwo modyfikuje sposób działania genów, by zaczęły produkować brakujący materiał niezbędny do pracy mięśni. Lek jest podawany poprzez wkłucie w dolną część kręgosłupa i działa głównie na funkcje motoryczne. Potrzeba kilka dawek leku w odstępach czasowych do pełnego nasycenia organizmu i trwa to kilkanaście tygodni. W przypadku SMA najważniejszy jest jednak czas i to czas w najmłodszym okresie. Dla niemowląt w tym pierwszym stadium SMA kilka tygodni może okazać się decydujące dla dalszego życia i rozwoju. I to, jak szybko uda się „nasycić” organizm owym cennym białkiem w najmłodszym wieku, kilka tygodni, miesięcy po urodzeniu.

Po diagnozie trzeba było się otrząsnąć. Stawić czoła rzeczywistości. Decyzja: musimy walczyć o tę małą, śliczną istotkę. Nie możemy płakać, płakanie nic nie da. Musimy działać – opowiada tato Emilki, Paweł.

Emilka oprócz osłabienia funkcji motorycznych ma początki problemów z oddychaniem i cicho płacze. Dlatego rodzice zdecydowali się zawalczyć o to, żeby Emilce podać inny nowszy lek, sprowadzany z zagranicy. Sprawdzony i skuteczny, ale niestety w Polsce nierefundowany. Ze względu na doustny sposób podawania, lek zwiększa poziom białka SMN we wszystkich tkankach organizmu działając holistycznie na wszystkie funkcje organizmu, nie tylko funkcje motoryczne. Chodzi o Risdiplam. Roczna terapia to koszt około 100 000 USD i jest zależna od wagi dziecka.

Intensywna terapia i cenny czas. Sprowadzenie do Polski tego nierefundowanego leku to ogromne wyzwanie. Jeszcze większym będzie opłacenie kosztów tej terapii. Do tego dochodzą wydatki na intensywną rehabilitację oraz zakup specjalistycznego sprzętu, który pomoże Emilce w oddychaniu, rozwoju i codziennym życiu.

Wierzymy, że nasze działania stworzą Emilce największą szansę na przyszłość i zrobimy wszystko, aby go zrealizować. Prosimy Was o pomoc, prosimy Was o nadzieję… O nadzieję dla naszej małej Emilki. Koszty są gigantyczne i przerastają nasze możliwości. Wierzymy jednak, że dzięki dobrym ludziom, uda się pomóc naszej malutkiej córeczce. DOBRO wraca, a NADZIEJA umiera ostatnia. My jesteśmy pełni nadziei – apelują rodzice Emilki Dembińskiej, Paweł i Marta.

Emilka Dembińska – walczymy razem o maleńkie życie. Dziś dla Emilki liczy się każdy pieniądz, dlatego tak ważna jest każda wpłata. Dziewczynka posiada konto imienne w Fundacji „ZOBACZ MNIE”.

Wsparcie można przekazać w postaci przelewu internetowego, Przelewy24/BLIK itp. za pośrednictwem strony: https://zobaczmnie.org/wplacam/. W rubryczce „CEL” prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka: EMILIA DEMBIŃSKA

Aktualizacja 11.01.2021

Pasek zbiórki na Siepomaga coraz bardziej się zazielenia, ale wciąż brakuje ogromnej kwoty na lek dla naszej Emilki. U takich małych dzieci z SMA typu 1 stan zdrowia pogarsza się z dnia na dzień. Rodzice Emilki każdą wolną chwilę poświęcają na ćwiczeniach i rehabilitacji, aby jak najbardziej opóźnić rozwój choroby czekając na lek. Każdego dnia wykonują przynajmniej 4 serie rehabilitacyjne.! Dziękujemy Wam bardzo za każdą wpłatę, każde udostępnienie, każdą licytacje! Każde dobre słowo! Kwota która musimy zebrać jest ogromna, ale wierzymy że dzięki Wam jest ona do osiągnięcia.

Aktualizacja 01.02.2021

Dziś rodzice Emilki Mają dla nas wspaniałą wiadomość:

Emilka zaczęła chorować na SMA jeszcze przed urodzeniem i z tego powodu tak bardzo liczy się czas dla niej. Konsultowaliśmy jej sytuację i możliwości leczenia z kilkoma lekarzami i rozważaliśmy różne opcje. Bardzo dużo się działo. Oprócz zbiórki pieniędzy na Risdiplam walczyliśmy równolegle o terapią genową dla Emilki za granicą. Udało się! Do ostatniej chwili nie wierzyliśmy w to. Emilka dostała terapię genową i czuje się dobrze po jej podaniu. Teraz czekamy na wizytę u lekarza, który ponownie zweryfikuje dalsze leczenie Emilki. Wizytę mamy dopiero w marcu. Do tego czasu chcielibyśmy zostawić zbiórkę otwartą. Emilka dalej choruje na SMA1, potrzebuje ciągłej rehabilitacji, sprzętu i być może również dodatkowego leczenia. Decyzja lekarska ponownie sprawdzi, jakie dalsze leczenie dla Emilki jest najlepsze. Czy Spinraza, czy Risdiplam, czy sama rehabilitacja. Jeżeli decyzja będzie, że tylko rehabilitacja to środki chcielibyśmy przeznaczyć na sprzęt i rehabilitację Emilki.

================ DE

HELFEN SIE BITTE EMILIA DEMBINSKA – SMA Typ 1

Das ist Emilia und sie bittet Euch um die Hoffnung. Emilia wurde Mitte Oktober 2020 geboren und hat SMA (Spinale Muskelatrophie) Typ 1. Das ist der schwerste Typ, der zum Tod führen kann. – Emilka ma SMA1

Abgesehen von der Schwächung ihrer motorischen Funktionen hat Emilia Probleme mit der Atmung und weint sehr leise.

Um Emilia ‚HOFFNUNG’ auf ein ‚normales’ Leben zu erhöhen, benötigt sie sofortige Unterstützung in der Form einer Therapie mit Risdiplam. Risdiplam (orale Verabreichung) erhöht den Spiegel des SMN-Proteins in allen Geweben des Körpers und wirkt ganzheitlich auf alle Körperfunktionen, nicht nur auf die motorischen Funktionen. Dieses Medikament ist bewährt und wirksam, wird aber leider vom polnischen Gesundheitssystem nicht abgedeckt. Ein Jahr Behandlung kostet je nach Gewicht des Kindes rund 100.000 USD. Abgesehen von den Behandlungskosten müssen spezielle Geräte angeschafft werden, die Emilia beim Atmen helfen und in ihrer Entwicklung unterstützen.

Wir sagen: „Das GUTE kommt zurück, und die Hoffnung stirbt zuletzt”, deswegen bitten wir Sie, Emilia und ihren Eltern in diesem Kampf zu helfen, und sie zu unterstützen, sodass Sie ihre finanzielle Belastung verringern, und sich auf Emilias Gesundheit konzentrieren können.

Wir glauben, dass unsere Aktionen Emilia die größte Chance für die Zukunft bieten, und wir werden alles für unser kleines Mädchen tun. Wir bitten um Ihre Hilfe, wir bitten Sie um Hoffnung; um Hoffnung für unsere kleine Emilia. Die Kosten sind gigantisch und übersteigen unsere Möglichkeiten. Wir glauben jedoch, dass wir dank guter Menschen in der Lage sein werden, unserer kleinen Tochter zu helfen. Jeder Geldbetrag ist ein kleiner Schritt, um Emilia zu helfen. Das GUTE kommt zurück, und die Hoffnung stirbt zuletzt. Wir sind voller Hoffnung – sagen die Eltern von Emilia Dembińska, Paweł und Marta.

SMA – eine tödliche Krankheit

Die Zeit ist entscheidend. SMA Typ 1 ist die schwerste Form dieser Erkrankung. Es handelt sich um eine Erkrankung im Endstadium, und die meisten Säuglinge sterben vor dem 2. Lebensjahr (normalerweise etwa 18 Monate) an Atembeschwerden. Der Gesundheitszustand der kleinen Säuglinge mit dieser Krankheit verschlechtert sich jede Woche. Solche Säuglinge benötigen eine sofortige Behandlung, da sie sonst (falls sie überleben) nicht in der Lage sind, selbständiges Sitzen zu lernen. Dazu verlieren sie allmählich die Fähigkeit zu atmen und zu schlucken, was ein hohes Risiko schwerer Infektionen mit sich bringt. Kinder mit SMA benötigen auch eine 24 H Betreuung.

SMA wird durch eine Mutation im SMN1-Gen verursacht, und diese Mutation ist der Grund, warum wir diese schreckliche Krankheit haben. Jeder hat eine Kopie des SMN1-Gens, und dieses Gen wird als SMN2-Gen bezeichnet. Dieses SMN2-Gen produziert die gleiche Art von Protein wie das SMN1-Gen, nur in geringeren Mengen.

Vielen Dank für Ihre Unterstützung! Spenden sind herzlich willkommen und sehr geschätzt. Das Mädchen hat ein persönliches Konto bei der Stiftung ZOBACZ MNIE.

Unterstützung kann auch in Form eines Online-Transfers über die Website https://zobaczmnie.org/wplacam/. geleistet werden. Bitte geben Sie in das Feld „ZWECK” („CEL”) den Vor- und Nachnamen des Kindes ein: EMILIA DEMBINSKA.

Zahlungen zu ihren Gunsten sollten auf das Konto überwiesen werden:

Empfänger: Fundacja ZOBACZ MNIE
Empfänger adresse: Ofiar Oświęcimskich 14/11, 50-069 Wrocław
Bank: SANTANDER BANK POLSKA SA

EURO: PL 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859
USD: PL 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

SWIFT/BIC-CODE: WBKPPLPP
SORT CODE: 1090 2398

Bitte geben Sie bei jeder Überweisung den Zahlungstitel an: EMILIA DEMBINSKA

Falls mehr Geld gesammelt wird, als für die Behandlung und Rehabilitation von Emilia benötigt wird, werden die Eltern das Geld der Stiftung „ZOBACZ MNIE” spenden, um anderen Kindern in Not zu helfen.

Kontakt zu Emilkas Eltern: sma.emilka@gmail.com

Fundacja ZOBACZ MNIE
ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11
50-069 Wrocław

SANTANDER BANK POLSKA SA
28 1090 23 98 0000 0001 4358 4104
Z tytułem wpłaty: Emilka Dembińska

Wsparcie z zagranicy prosimy kierować na konta walutowe fundacji:

Konto walutowe w EURO: 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859
Konto walutowe w USD: 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

IBAN: PL
SWIFT CODE: WBKPPLPP

Przy każdym przelewie bardzo prosimy o wpisanie w tytule wpłaty: Emilka Dembińska

Kontakt do rodziców Emilki: sma.emilka@gmail.com
Zbiórkę na lek dla Emilki prowadzimy też na stronie: https://www.siepomaga.pl/emilka-dembinska

Wsparcie można też przekazać w postaci przelewu internetowego za pośrednictwem strony https://zobaczmnie.org/wplacam/. W rubryczce „CEL” prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka: Emilka Dembińska

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT