Ogród sensoryczny za ponad ćwierć miliona złotych

Ogród sensoryczny za ponad ćwierć miliona złotych

Otworzyliśmy we Wrocławiu niezwykły OGRÓD „Alicja w Krainie Zmysłów” dla niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Ogród powstał na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej 16.

Ten wyjątkowy ogród sensoryczny jest podzielony na części odpowiadające PIĘCIU ZMYSŁOM – słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku.

Będzie to niezwykła przestrzeń dydaktyczna dla dzieci z wadami wzroku. Ogród może być wykorzystywany przez uczniów szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych oraz przerw jako miejsce relaksu i zdobywania nowych doświadczeń.

Dotyk

Niewidome dzieci będą tam mogły stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka będzie zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu – jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

Słuch

Jedną z największych atrakcji ogrodu są plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny, dzięki którym niewidome dzieci będą mogły obcować z wibrującymi dźwiękami. Na samo otwarcie zaprosiliśmy muzyków ze School of Rhythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który razem z niewidomymi dziećmi zagrał wspaniały koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

Zapach, wzrok i smak

W ogrodzie została też zaaranżowana strefa wzroku zapachu i smaku. Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń oddziałujących na zmysły, z którymi będą mogły się zetknąć niewidome dzieci. Te, które mają bardzo słaby wzrok będą z kolei mogły cieszyć się intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w tym miejscu.

Dzięki projektowi „Alicja w Krainie Zmysłów” niewidome dzieci będą mogły prawdziwiej doświadczyć otaczającego je świata. – Wierzymy, że będzie to dla nich swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić. To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji ZOBACZ MNIE.

Budowa ogrodu kosztowała niemal 270 tysięcy złotych

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT