Orkiestra niesłyszących dzieci zagrała we Wrocławiu

Warsztaty muzyczne dla niesłyszących dzieci
21 października 2019 roku zapisze się na długo w pamięci wychowanków Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Tego dnia odbyły się niezwykłe warsztaty bębniarskie, w których wzięło udział blisko 150 niesłyszących dzieci! Było energetycznie i bardzo, bardzo głośno!

Po raz pierwszy w Polsce Orkiestra niesłyszących dzieci zagrała piękny koncert. W zaledwie kilka minut Piotrowi Gospodarczykowi, założycielowi Szkoły Rytmu, udało się zintegrować ponad setkę dzieci i młodzieży w wieku od trzech do dwudziestu czterech lat i stworzyć orkiestrę melodii świata. Momentem kulminacyjnym wydarzenia była wyjątkowa interpretacja kultowego utworu zespołu Queen We will rock you, który uczestnicy wygrali na bębnach, bum-bum rurkach, a także tupiąc oraz klaszcząc.

Orkiestra niesłyszących dzieci – wyjątkowe warsztaty dla niesłyszących dzieci

Prowadziłem w swoim życiu mnóstwo warsztatów tego typu, ale był to mój pierwszy raz z dziećmi z niepełnosprawnością słuchową. Jestem pod wrażeniem ich umiejętności i chęci poznawania nowych rzeczy. Efekt przeszedł moje oczekiwania – mówi Piotr Gospodarczyk, założyciel Szkoły Rytmu.

Warsztaty muzyczne pokazały, jak olbrzymi potencjał drzemie w osobach z niepełnosprawnościami. Wspólne granie na plastikowych bum-bum rurkach to jednak nie tylko energetyczna zabawa i miła integracja.

To była przede wszystkim forma zupełnie nowego doświadczenia słuchowego, które dla naszych dzieci jest absolutnie niecodzienne. Warsztaty muzyczne są dla nich unikatową szansą na doświadczenie rytmu i fizyczne odczucie dźwięków, które zwykle są dla nich niedostępne – tłumaczy Anna Szymik, muzykoterapeutka z wrocławskiego ośrodka.

Wyjątkowe zajęcia bardzo przypadły do gustu młodym uczestnikom.

Moim zdaniem takie warsztaty mają duże znaczenie, ponieważ uczniowie słabosłyszący czy niesłyszący mogą odczuwać w środku emocje dzięki wibracjom generowanym przez instrumenty – mówi 19-letnia Ewa. ­– Ja na przykład mam całkowity niedosłuch. Dzięki implantowi ślimakowemu mogę posłuchać muzyki, słyszę melodię, ale nie potrafię rozpoznać słów. Pierwszy raz brałam udział w takim wydarzeniu, mam nadzieję, że będzie ich więcej.

Fundacja ZOBACZ MNIE dzięki warsztatom chce zwrócić uwagę na problemy niepełnosprawnych dzieci. Taka wspaniała Orkiestra niesłyszących dzieci to balsam na duszę.

Postanowiliśmy skupić się na dzieciach, których dotychczas nie dostrzegł nikt inny. Chcemy wesprzeć je w walce z przeciwnościami losu. Ośmielić i pokazać: Zobacz mnie! Jestem ważny i zdolny, a dzięki Twojej pomocy mogę stać się kimś wielkim – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes Fundacji.

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT