Julia Gajda

Julia Gajda- dziewczynka pełna sprzeczności

Julia to prawie 12-letnia dziewczynka kochająca zwierzęta. Jest dumną posiadaczką psa, królika, świnki morskiej i żółwia stepowego. Kiedy przyjrzysz się Julii, nie zobaczysz chorej dziewczynki. Ale kiedy poznasz ją bliżej dostrzeżesz, że jest pełna sprzeczności. Kiedy była w przedszkolu, a dzieci bawiły się na podwórku- ona zbierała kwiatki. Sama. Kiedy dzieci szalały na huśtawkach, ona brała ślimaki na rączki.

Przez pierwsze lata Julka rozwijała się prawidłowo. Była radosna i ciekawa świata. Nic nie wskazywało na to, że mogą pojawić się jakiekolwiek komplikacje z jej zdrowiem lub jakiekolwiek zaburzenia. Niestety, kiedy dziewczynka zaczęła chodzić do przedszkola zaczęły się u niej pojawiać zachowania, które wzbudziły w rodzicach niepokój.

Nadwrażliwość słuchowa. Kiedy Julia rozpoczęła przedszkolną przygodę okazało się, że prawdopodobnie cierpi na nadwrażliwość słuchową.

Miałam wrażenie, że dźwięki sprawiają mojej córce ból i dyskomfort. Julka często zatykała sobie uszy rękami, uciekając w ten sposób od źródła dźwięku. Paniczne bała się zabawek wydających dźwięki, instrumentów muzycznych czy głośnych pojazdów takich jak karetka, wóz policyjny czy samolot. Wtedy nie wiedziałam co to autyzm, wydawało mi się, że najlepszą decyzją będzie zmiana dużego przedszkola na mniejsze, prywatne – opowiada mama Julii, Pani Alicja Gajda.

Zmiana wyszła na dobre, Julia zaczęła być bardziej otwarta, weselsza. Ale problemy rozpoczęły się ponownie, w wieku 6 lat. Opiekunowie w przedszkolu zwrócili uwagę, że dzieje się z nią coś niedobrego, że jest coraz bardziej wycofana, a jej zachowanie odbiega od normy. Julia nie potrafiła radzić sobie z emocjami ani dogadywać się z innymi dziećmi. Pojawiła się też nadpobudliwość i brak skupienia.

Trudna diagnoza. Julia trafiła na dwutygodniową diagnozę do Wrocławskiego Centrum Neuropsychiatrii, ale nie udało się zdiagnozować trudnego, odbiegającego od normy zachowania dziewczynki. Psychologowie i psychiatrzy nie do końca widzieli w niej autyzm, ponieważ Julia zaczęła dosyć szybko mówić i to pełnymi zdaniami oraz w przeciwieństwie do dzieci autystycznych chciała nawiązywać relacje z dziećmi. Tyle tylko, że narzucała swój rodzaj zabawy – tłumaczy Pani Alicja

Chodziliśmy, szukaliśmy, tłumaczyliśmy…aż w końcu udało się. W specjalistycznym ośrodku w Mikoszowie, po bardzo dogłębnym badaniu- psychiatra, pedagog i psycholog nie bały się postawić Julci diagnozy, która dla nas rodziców, po tylu latach obserwacji była tylko formalnością: Autyzm dziecięcy.

Życie z autyzmem. Obecnie Julka uczęszcza do szkoły podstawowej w klasie terapeutycznej. Klasa liczy kilka osób, w tym dzieci z zaburzeniami podobnymi do autyzmu, na który cierpi. Nauczyciele wiedzą, jak należy postępować z takimi dziećmi.

Chciałabym zrobić wszystko, co tylko jest możliwe, aby córka miała szansę na jak najlepszy rozwój i warunki do dalszej edukacji. Do tego potrzebna jest ciągła, regularna terapia, zajęcia z logopedii, komunikacji alternatywnej i wiele innych metod pedagogiczno-psychologicznych– tłumaczy Pani Alicja.

Julia potrzebuje także stałych wizyt u psychologa i neurologa. To jedyna droga, która może jej pomóc odpowiednio wykorzystać każdy dzień i nadal się rozwijać.

Fundacja ZOBACZ MNIE
ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11
50-069 Wrocław

SANTANDER BANK POLSKA SA
28 1090 23 98 0000 0001 4358 4104
Z tytułem wpłaty: Julia Gajda

Wsparcie z zagranicy prosimy kierować na konta walutowe fundacji:

Konto walutowe w EURO: 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859
Konto walutowe w USD: 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

IBAN: PL
SWIFT CODE: WBKPPLPP

Przy każdym przelewie bardzo prosimy o wpisanie w tytule wpłaty: Julia Gajda

Wsparcie można też przekazać w postaci przelewu internetowego za pośrednictwem strony https://zobaczmnie.org/wplacam/. W rubryczce „CEL” prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka: Julia Gajda

Przekaż 1,5% podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE

Twój 1,5% podatku ma potężną moc. Dzięki niemu ratujemy zdrowie i życie ciężko chorych dzieci. Wpisz w swoje zeznanie podatkowe nasz numer KRS: 0000 79 53 64 i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE.

Wypełnij PIT on-line
Rozlicz PIT na podatki.gov.pl
Pobierz program do PIT