Klub dziecięcy w Domu Ukraińskim, czyli opieka dla dzieci i wsparcie dla mam

Klub dziecięcy w Domu Ukraińskim, czyli opieka dla dzieci i wsparcie dla mam

Oferta Klubu dziecięcego skierowana jest do około 20 dzieci w wieku przedszkolnym. To też bardzo konkretna pomoc dla ich mam. 

 

Gitarowy Rekord Świata 2022

Utworzenie pod koniec ubiegłego roku Klubu dziecięcego dla maluchów w wieku przedszkolnym, mieszkających w Domu Ukraińskim, okazało się strzałem w dziesiątkę. Klub dla dzieci był miejscem nauki, rozwoju oraz zabawy, jednocześnie ich mamom dając możliwość podjęcia pracy. Bardzo cieszymy się, że dzięki współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF udało nam się pozyskać finasowanie na kolejny kwartał funkcjonowania Klubu. Dla dzieci oznacza to cenną kontynuację cyklu edukacyjnego, a dla rodziców możliwość zaplanowania aktywności zawodowej na kolejne miesiące. 

Oferta Klubu dziecięcego skierowana jest do około 20 dzieci w wieku przedszkolnym, które z mamami mieszkają w prowadzonym przez Fundację ZOBACZ MNIE Domu Ukraińskim we Wrocławiu. Dom na stałe daje schronienie 200 osobom, spośród których blisko połowa to dzieci. Obiekt w obecnym kształcie funkcjonuje od kwietnia 2022 r. i spora część mieszkańców jest w nim od samego początku.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że z czasem potrzeby naszych podopiecznych z Domu Ukraińskiego zmieniły się i teraz jeszcze mocniej staramy się pomóc im w usamodzielnieniu się i odnalezieniu w polskiej rzeczywistości. Dlatego bardzo zależało nam na możliwości zapewnienia dobrej i długofalowej opieki najmłodszym tak, żeby ich mamy mogły spokojnie pracować. Dodatkowo, ponieważ Fundacja ZOBACZ MNIE od początku działalności w centrum uwagi stawia właśnie dzieci, dbamy o to, żeby maluchy, które musiały uciekać przed wojną, nie traciły przez to dzieciństwa. Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe… Chcemy, żeby mogły bawić się i rozwijać tak, jak miałoby to miejsce w normalnych warunkach. A do tego niezbędne są relacje rówieśnicze oraz możliwość bezpiecznej nauki i zabawy – mówi prezes Fundacji ZOBACZ MNIE Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Opieka dla dzieci, wsparcie dla mam

Klub dziecięcy działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 17, co mamom daje możliwość podjęcia pracy nawet w pełnym wymiarze. Dodatkowo – co szczególnie ważne z punku widzenia aktywizacji zawodowej – wszystkie zatrudnione tam kobiety to uchodźczynie mieszkające w Domu Ukraińskim. Okazało się, że wśród naszych mieszkanek są wykwalifikowane nauczycielki, które chętnie podjęły się pracy z najmłodszymi.

Wśród zajęć prowadzonych w Klubie dziecięcym są m.in. podstawy języka polskiego. Zależy nam na tym, żeby poprzez zabawę wprowadzać do języka najmłodszych polskie słowa, dzięki czemu łatwiej będzie im odnaleźć się w polskiej rzeczywistości.

Opiekunki z Klubu dziecięcego regularnie kontaktują się także z rodzicami dzieci, prowadząc z nimi konsultacje na temat bezpieczeństwa i rozwoju dzieci. Zachęcają też rodziców do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach klubowych, w tym m.in. do wspólnego organizowania przedstawień i spotkań okolicznościowych.

Dodatkowa oferta dla starszych dzieci

Klub dziecięcy działa w jednym z pomieszczeń w Domu Ukraińskim, specjalnie zaadaptowanym do potrzeb najmłodszych. Dzieci mają tam miejsce zarówno do zabaw i nauki, jak i do komfortowego odpoczynku.

Prowadzenie Klubu dziecięcego możliwe jest dzięki współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF, miastem Wrocław i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W ramach tej współpracy planujemy także przygotowanie zajęć dla starszych dzieci oraz (w miarę możliwości organizacyjnych) dla ich rodziców. Planowane są następujące atrakcje:

  • 5.01.2023 r. – spotkanie świąteczne połączone m.in. ze wspólnym kolędowaniem, występami dzieci oraz zabawami rodzinnymi;
  • 15.02.2023 r. – zabawy z animatorami z Fundacji Czerwone Noski;
  • 25.03.2023 – spotkanie z wrocławską Strażą Miejską i szkolenie m.in. z zasad udzielania pierwszej pomocy.
2IMG 20230112 WA0001
5IMG 20230111 WA0001
IMG 20230112 WA0010

WIĘCEJ INFORMACJI:

Zapraszamy także do wsparcia naszych podopiecznych.

PROSIMY O WPŁATY NA KONTO:

SANTANDER BANK POLSKA SA

83 1090 2398 0000 0001 4982 6616

W tytule przelewu prosimy wpisać: DOM UKRAIŃSKI

PAYPAL: fundacja@zobaczmnie.org

Wpłaty można również kierować na konta walutowe fundacji:

EURO €:

PL 92 1090 2398 0000 0001 4307 1859

SWIFT CODE: WBKPPLPP

USD $:

PL 49 1090 2398 0000 0001 4690 2387

SWIFT CODE: WBKPPLPP

loga wspolnie unicef wroclaw PL