Specjalny program dla dzieci z zespołem Downa. Spotkania, warsztaty, nauka i zabawa

Specjalny program dla dzieci z zespołem Downa. Spotkania, warsztaty, nauka i zabawa

Dzięki współpracy z Fondation de France możemy zorganizować dla dzieci i młodzieży z Domu Ukraińskiego wiele nowych atrakcji.

 

 

Gitarowy Rekord Świata 2022

Dzięki współpracy z Santander Consumer Multirent przez cały rok 2023 będziemy organizować spotkania dla dzieci z zespołem Downa oraz ich rodziców i opiekunów. Każde wydarzenie to inny temat wiodący i inne atrakcje. Za nami już m.in. warsztaty wykonywania roślinnych obrazków oraz lasów w słoiku, a w planie mamy jeszcze spotkania muzyczne i taneczne oraz warsztaty rękodzieła. Za każdym razem staramy się, aby uczestniczki i uczestnicy mogli nie tylko dobrze się bawić, ale by zajęcia były dla nich także okazją do rozwoju zainteresowań oraz do nauki.

Dzieci z zespołem Downa (czyli z trisomią chromosomu 21) do dawna są w centrum zainteresowania naszej fundacji, dlatego tym bardziej cieszy nas współpracy z Santander Consumer Multirent, która w szczególności skierowana jest właśnie na potrzeby tej grupy. Wspólnie, przez cały rok (z wyjątkiem wakacji), będziemy organizować spotkania dla dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziców i opiekunów. Naszym celem nadrzędnym jest stworzenie dzieciom przyjaznego środowiska do rozwoju, zdobywania nowych umiejętności oraz rozwijania pasji.

Wartościowa oferta edukacyjna

Wiemy, że szeroko rozumiana oferta edukacyjna dla dzieci z trisomią 21 cały czas nie jest wystarczająca. Dlatego bardzo cieszymy się z tego, że nasza współpraca z Santander Consumer Multirent potrwa aż rok, co pozwoli zorganizować nie tylko jednorazowe ciekawe wydarzenie, ale cały zamknięty i przemyślany cykl. Już po pierwszych zajęciach widać było, że to bardzo potrzebny projekt. Zainteresowanie uczestników było duże i z zajęć na zajęcia jeszcze wzrastało. Od razu widać też było, że dzieci są zadowolone, zaangażowane, ale i bardzo wymagające. Dlatego każde spotkanie ma przemyślaną formułę i każde tematycznie skupia się wokół innych zagadnień – mówi prezes Fundacji ZOBACZ MNIE Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Spotykać będziemy się raz w miesiącu. Za nami są już m.in. warsztaty wykonywania roślinnych kompozycji oraz lasów w słoikach. Za każdym razem spotkanie ma nie tylko część praktyczną, ale też ciekawie i przystępnie podaną część teoretyczną. – Wszystko po to, aby był to czas, z którego dzieci mogą skorzystać jak najwięcej. A zatem zarówno mogą się zrelaksować i dobrze bawić, jak i zdobyć konkretną wiedzę – przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Kącik dyskusyjny także dla rodziców

Drugą grupą (poza dziećmi z trisomią), na której koncentrujemy się szczególnie w ramach współpracy z Santander Consumer Multirent, są rodzice naszych podopiecznych. Dlatego podczas każdego spotkania jest dla nich przygotowane specjalne miejsce tak, aby byli w pobliżu dzieci, ale jednocześnie, by mogli w tym czasie komfortowo porozmawiać ze sobą, a także z zaproszonymi przez Fundację ZOBACZ MNIE ekspertami. Przestrzeń zajęć aranżujemy więc w taki sposób, żeby dzieci pracowały głównie z animatorami, ale jednocześnie miały rodziców odpowiednio blisko. – Pierwsze zajęcia pokazały nam wyraźnie, że kącik dla rodziców, w którym zawsze czeka poczęstunek, kawa czy herbata, jest znakomitym pomysłem na to, by dać im chwilę oddechu oraz okazję do bardzo wartościowej wymiany doświadczeń – przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Kawiarenka dla rodziców jest też okazją do spotkania z zapraszanymi przez Fundację ZOBACZ MNIE ekspertami. W ten sposób chcemy odpowiadać w możliwie najlepszy sposób także na zapotrzebowanie rodziców i opiekunów. Za nami jest już spotkanie z fizjoterapeutką i dietetyczką Aliną Skowron, która opowiadała m.in. o najnowszych trendach w masażu leczniczym dzieci i młodzieży z trisomią 21.

Działamy wspólnie z pracowniczkami i pracownikami. Tak można jeszcze więcej

Ważnym elementem naszej współpracy z Santander Consumer Multirent jest też zaangażowanie pracowniczek i pracowników firmy. Część z nich brała udział w zajęciach, podczas których tworzone były wielkanocne obrazki. Była to znakomita okazja do poznania naszych podopiecznych z trisomią 21, a także do wspólnej pracy i zabawy.

W ramach angażowania społeczności Santander Consumer Multirent i Santander Consumer Banku  w projekt, zorganizowaliśmy także specjalny webinar, podczas którego o trisomii chromosomu 21 opowiedział prof. dr hab. Robert Stanisław Śmigiel z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Prof. Śmigiel w pracy badawczej skupia się m.in. na zagadnieniami wad rozwojowych, zespołów dysmorficznych oraz chorób metabolicznych u dzieci. Jest także autorem wielu prac z dziedziny pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej oraz materiałów dydaktycznych dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

W spotkaniu online brały udział także mamy dwóch dziewczynek z trisomią chromosomu 21, które opowiedziały m.in. o tym, jak wygląda codzienność takich dzieci oraz ich bliskich.

W naszym rocznym planie są też wydarzenia, które będą miały charakter specjalny, jak np. spotkanie z okazji Światowego Dnia zespołu Downa (21 marca) oraz w związku z międzynarodowym Dniem Dziecka (1 czerwca). Zaprosimy wtedy do uczestnictwa także pracowniczki i pracowników oraz wolontariuszki i wolontariuszy z Santander Consumer Multirent. – Zależy nam na tym, aby całoroczny cykl spotkań był też okazją do zawarcia nowych znajomości, a może nawet przyjaźni. Dlatego bardzo cieszymy się, że społeczność Santander Consumer Multirent również chce angażować w ten projekt swój prywatny czas – przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz- Zdral.

Projekt bez nazwy11