Podsumowanie działalności Domu Ukraińskiego

Podsumowanie działalności Domu Ukraińskiego

Gitarowy Rekord Świata 2022

Z końcem czerwca 2023 roku Fundacja ZOBACZ MNIE zakończyła działalność Domu Ukraińskiego, ośrodka dla uchodźców we Wrocławiu. W ten sposób, po 15 niezwykłych miesiącach, zamknęła jeden z największych projektów w swojej historii.

 

Dom Ukraiński powstał w wyjątkowym budynku w samym sercu Wrocławia, przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 38-40. Już w marcu 2022, niewiele ponad trzy tygodnie po wybuchu wojny, Fundacja wynajęła nieużywany biurowiec w centrum Wrocławia i rozpoczęła jego remont, żeby stworzyć w nim DOM UKRAIŃSKI, ośrodek dla uchodźców, który dał schronienie 200 uciekinierom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Wyjątkowy ośrodek dla uchodźców

Przystosowanie budynku, który przez kilka ostatnich lat stał nieużywany, było ogromnym przedsięwzięciem. Dzięki gruntownemu remontowi w miejscu wcześniejszej sali obsługi interesantów powstała jadalnia, a biura zostały zaadaptowane na komfortowe, kilkuosobowe, rodzinne pokoje. Fundacja zagospodarowała również pomieszczenia na sale szkolne, przedszkolne oraz gabinet dla psychologa. Na każdym z pięciu pięter powstały po dwie duże łazienki oraz kuchnie, w których uchodźczynie mogły samodzielnie przygotowywać posiłki.

Przystosowanie budynku do potrzeb funkcjonowania jako ośrodka pobytu uchodźców było inwestycją na poziomie 902 147,65 zł, w tym:

 • Koszty budowlane poniesione na przystosowanie budynku – 419 036,87 zł
 • Koszty zakupu wyposażenia (m. in. łóżka, szafy, kabiny prysznicowe, lodówki): 184 529,98 zł Niemal wszystkie zakupy zostały wykonane z dużymi rabatami pozyskanymi przez Fundację.
 • Darowizny rzeczowe na wyposażenie ośrodka: 298 580,80 zł.

W ramach pozyskanych darowizn rzeczowych Fundacja otrzymała między innymi przedmioty do wyposażenia kuchni (talerze, sztućce, garnki, patelnie, kosze na śmieci), wyposażenie do  szkoły w Ukraińskim Domu (flipcharty, tablice, projektory), deski do prasowania, suszarki do prania, krzesła do pomieszczeń szkolnych i przedszkolnych, meble do pokoi, materace, meble kuchenne, pralki, czajniki oraz mikrofalówki, komplety pościeli, ręczniki.

Ponad to Fundacja przekazała podopiecznym z Domu Ukraińskiego artykuły higieniczne, odzież, obuwie, sprzęt osobisty w tym telefony, tablety i komputery o łącznej wartości 193 754,65 zł.

Życie układane na nowo

Dom Ukraiński od początku był niezwykłym miejscem, w którym krzyżowały się drogi i łączyły poruszające historie kilkuset uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Wśród mieszkańców były m.in.: utytułowana dziecięca mistrzyni gimnastyki artystycznej, zdolna baletnica, a także poruszająca się na wózku Anastasija, którą z ostrzeliwanego domu wyciągnął jej pies. Był też niepełnosprawny pan Roman, który uciekając przed wojną zostawił w domu  wózek inwalidzki, żeby mieć w samochodzie miejsce dla psa i kota. Najmłodszymi mieszańcami Domu Ukraińskiego były kilkudniowe noworodki, a najstarsza osoba, która znalazła tu schronienie, miała 84 lata.

Wszystkim uchodźcom Fundacja ZOBACZ MNIE zagwarantowała dach nad głową i pełne wyżywienie. Przez pierwszych pięć tygodni wszystkie wydatki związane z opłaceniem cateringu, ochrony, sprzątania ponosiła Fundacja ze środków własnych pozyskanych od sponsorów. Łącznie na bieżąco utrzymanie ośrodka w tym okresie przeznaczyła 494 178,28zł.

19 maja 2022 Fundacja podpisała umowę z urzędem miasta Wrocławia, na mocy której ze środków rządowych została jej przyznana dotacja na zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia i zakup niezbędnych środków czystości dla mieszkańców Domu Ukraińskiego.

Łącznie na ten cel w miesiącach maj 2022-czerwiec 2023 Fundacja wydała 4 791 609,50 zł przekazanych ze środków publicznych.

Fundacja ZOBACZ MNIE zapewniła mieszkańcom też opiekę psychologiczną oraz wsparcie fizjoterapeuty i rehabilitanta. Specjalną pomocą otoczyła również podopiecznych chorych onkologicznie i niepełnosprawnych.

Od początku było dla nas jasne, że sam dach nad głową to zdecydowanie za mało. Chcieliśmy, aby mieszkańcy Domu Ukraińskiego znaleźli w nim także wsparcie i pomoc w układaniu życia na nowo. Dlatego we współpracy z drugą fundacją zapewniliśmy wsparcie psychologa czy doradztwo zawodowe. Dbaliśmy też o to, aby mieszkańcy mogli wspólnie celebrować ważne okazje. Organizowaliśmy uroczyste spotkania bożonarodzeniowe czy wielkanocne obserwując, jak ważne i wzruszające są to momenty – przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes zarządu Fundacji ZOBACZ MNIE.

Aby wesprzeć mieszkających w ośrodku uchodźców, część z nich została zatrudniona m.in. w kuchni oraz w Klubie Dziecięcym i na portierni. Pomogło im to w usamodzielnieniu się i odlezieniu w nowej rzeczywistości. Poza tym wszyscy dorośli mieszkańcy Domu Ukraińskiego mogli korzystać z darmowych, intensywnych kursów języka polskiego.

Dom Ukraiński był też azylem dla zwierząt, mieszkały tu m.in. koty – sfinks, brytyjczyk, kot syberyjski i zwykłe dachowce oraz prawdziwa psia menażeria: labradora, dwie chihuahuy, shar pei i kilka niesfornych kundelków. – W wielu przypadkach obecność zwierząt bardzo pomagała uchodźcom. Nasi podopieczni często opowiadali nam dramatyczne okoliczności, w których musieli ratować siebie i swoje zwierzęta, bo nie wyobrażali sobie ucieczki bez nich. To wszystko sprawiło, że Dom Ukraiński bardzo szybko rzeczywiście stał się domem, w pełnym tego słowa znaczeniu, i to nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt – przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz – Zdral.

Dajemy SIŁĘ Ukraińskim dzieciom

Ponieważ w centrum zainteresowania Fundacji ZOBACZ MNIE od początku były dzieci, także w Domu Ukraińskim Fundacja zadbała o nie w sposób wyjątkowy. Dla najmłodszych zorganizowała Klub Dziecięcy, w którym maluchy miały zapewnioną fachową opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 17. To pozwoliło wielu kobietom szukać zatrudnienia i podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin, mając jednocześnie pewność, że ich dzieci są w tym czasie bezpieczne w Klubie Dziecięcym. W tym mini przedszkolu dzieci bawiły się, ale też realizowały program edukacyjny adekwatny do ich wieku. Obok gimnastyki, rysowania czy malowania, miały też zajęcia z języka polskiego.

Dzieciom w wieku szkolnym od samego początku zapewniliśmy możliwość kontynuowania nauki mimo wyjazdu z Ukrainy. W tym celu w Domu Ukraińskim zorganizowaliśmy szkołę podstawową. Podczas lekcji uczniowie realizowali ukraińską podstawę programową zgodną z wytycznymi ukraińskiego Ministerstwa Oświaty. Dodatkowo zorganizowała dla uczniów lekcje języka polskiego. Przez pierwsze trzy miesiące Fundacja ZOBACZ MNIE samodzielnie prowadziła i finansowała funkcjonowanie szkoły. Na ten cel przeznaczyła łącznie 115 285,94 zł.

Fundacja zatrudniła 10 nauczycielek, które same były uchodźczyniami. W klasach od samego początku uczyło się blisko 100 uczniów, którzy mogli dokończyć rok szkolny 2021/2022 na zasadach zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, ucząc się w swoim ojczystym języku. Jednocześnie Fundacja nawiązała współpracę z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty, fundacją, która prowadzi około 1000 placówek edukacyjnych w całej Polsce. Na mocy podpisanego porozumienia od lipca 2022 szkołę w Domu Ukraińskim prowadziła właśnie ta fundacja. Zorganizowała ona dla uczniów z Ukrainy kilka oddziałów przygotowawczych, w których dzieci uczyły się języka polskiego oraz realizowały polską podstawę programową.

Poza tym dla dzieci w wieku szkolnym Fundacja ZOBACZ MNIE zorganizowała także zajęcia dodatkowe, których zadaniem było rozwijanie pasji i zainteresowań, ale też nauka prostych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, oswojenie ich z nową rzeczywistością. W czasie wakacji w 2022 roku nasi podopieczni brali udział w wycieczkach (m.in. do zoo, Ogrodu Japońskiego czy Hydropolis, piknikach, rejsach statkiem po Odrze), piknikach i warsztatach stacjonarnych. Łącznie na ten cel Fundacja ZOBACZ MNIE wydała blisko 64 000 zł od prywatnych sponsorów i z gminy Wrocław.

Fundacja podjęła też współpracę z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), w ramach której organizowane zostały zajęcia dla dzieci i rodzin z Domu Ukraińskiego podczas roku szkolnego. Dzięki tym środkom możliwe było dalsze finansowanie klubu dziecięcego i aktywizacja dzieci z Domu Ukraińskiego. Łącznie na ten cel fundacja wydała z UNICEF blisko 84 000 zł.

Kontynuowanie projektu było możliwe dzięki temu, że w 2023 roku Fundacja ZOBACZ MNIE pozyskała kolejnego ważnego sponsora. Na początku roku złożyła wniosek o grant w ramach programu „Solidarite Ukraine”. Projekt nazwany „Dajemy SIŁĘ Ukraińskim dzieciom” został bardzo pozytywnie oceniony i po wielotygodniowej i wielostopniowej weryfikacji Fundacja zdobyła zaufanie Fondation de France, która na jej dalsze działania przeznaczyła 92 200 euro.

Wszystkie wydarzenia i zajęcia zaplanowane były tak, aby pomagać małym uchodźcom poznawać bliższe i dalsze otoczenie, uczyć się języka polskiego i poznawać polską kulturę, ale też uczyć, jak radzić sobie z emocjami, w tym ze stresem, tęsknotą i wyobcowaniem. W ramach projektu dzieci brały udział w zajęciach z arteterapii, muzykoterapii, w licznych wycieczkach i zajęciach z animatorami.

Na koniec, dzięki środkom z Fondation de France Fundacja ZOBACZ MNIE mogła wysłać 17 małych uchodźców na kolonie nad polskim morzem – dzieci wyjechały do Niechorza i do Międzyzdrojów. Dla wielu z nich to były pierwsze wakacje od lat.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Konwoje humanitarne z Domu Ukraińskiego

Zakończenie funkcjonowania Domu Ukraińskiego zostało zaplanowane tak, żeby dzieci, które uczęszczały do szkoły mogły dokończyć rok szkolny. Dlatego, gdy wybrzmiał ostatni dzwonek, rozpoczęło się wielkie pakowanie. Dotychczasowi mieszkańcy mogli liczyć na pomoc Fundacji ZOBACZ MNIE w znalezieniu nowego miejsca schronienia. Oczywiście część z nich wróciła do Ukrainy, część samodzielnie wynajęła mieszkania, a jeszcze inni wyjechali na zachód Europy. Ale wszyscy ci, którzy potrzebowali wsparcia otrzymali je i otrzymali miejsce w pozostałych ośrodkach dla uchodźców, które jeszcze funkcjonują we Wrocławiu.

Od początku lipca ekipa Fundacji intensywnie pracowała nad tym, żeby po likwidacji Domu Ukraińskiego przekazać dalej jak najwięcej pomocy. Wszystkie krzesła, biurka, szafki, łóżka, szafy i stoły, lodówki, pralki, zmywarki, kanapy oraz sprzęty kuchenne i dla niemowląt zostały skrupulatnie policzone, spakowane i systematycznie były przekazywane podmiotom, które zagwarantowały, że trafią do kolejnych potrzebujących.

Fundacja ZOBACZ MNIE była w stałym kontakcie z placówkami zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Przygotowała ogromne transporty m.in. do domów dziecka, ośrodków dla bezdomnych, ośrodków dla samotnych matek, placówek szpitalnych w Ukrainie i domów wsparcia dla ukraińskich weteranów wojennych. Fundacja zorganizowała konwoje humanitarne, które zostały wysłane bezpośrednio do Ukrainy. W każdym z wypełnionych po brzegi TIRów był sprzęt AGD, meble, pościele, a także kosmetyki i zestawy chemii gospodarczej.

Wśród placówek i instytucji, którym zostały przekazane darowizny były między innymi:

 • ośrodek dla weteranów wojennych i owdowiałych żon żołnierzy pod nazwą Centrum im. Jana Pawła II w Szaróweczce na przedmieściach Chmielnickiego (w obwodzie kijowskim w Ukrainie)
 • Centrum Odnowy duchowej i psychologicznej „Wreszcie żyć” w Dzembroni (Ukraina), które pomaga m.in. w leczeniu traum wojennych
 • Ośrodek Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego” w Drohobyczu (Ukraina)
 • Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego
 • Caritas Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego
 • Ośrodki dla uchodźców we Wrocławiu: Sezam i Pancernik
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu
 • Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania
 • 23 rodziny zastępcze we Wrocławiu
 • Placówki opiekuńczo- wychowawcze ,,Siemacha Spot 24/7″
 • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn w Szczodrem
 • Fundacja „Medyczna Solidarność”
 • Dolnośląskie Forum Integracyjne
 • Dom Pomocy Społecznej „Przystań seniora” w Borzygniewie
 • Straż Miejska we Wrocławiu

 

Wyjątkowy projekt, wyjątkowe podziękowania

Każdy z podopiecznych Fundacji ZOBACZ MNIE przyjechał do Domu Ukraińskiego z własną historią.  Wielu z nich podzieliło się tymi opowieściami. Spotkaliśmy się w dramatycznych okolicznościach, ale całe doświadczenie tego miejsca ogromnie wzbogaciło każdego, kto miał okazję tam pracować.

Ten wyjątkowy projekt nie udałby się, gdyby nie pomoc WIELU LUDZI O WIELKICH SERCACH, którym bardzo chcemy podziękować. Przyjmijcie nasze serdecznie podziękowania i fragment jednej z otrzymanych przez nas  wiadomości: „Wsparcie fundacji było odczuwalne wszędzie i ja osobiście i moja rodzina będziemy wspominać Fundację , Dom Ukraiński, Klub Dziecięcy, jako coś niewiarygodnie pięknego, co spotkało nas w tym roku. To wsparcie było bardzo potrzebne… Bardzo się cieszę, że znam takich ludzi. Niech dobro, którym dzielicie się z innymi wraca do Was sto razy bardziej Polska na zawsze pozostanie w naszych sercach”.

Gorąco dziękujemy ogromnej liczbie zaangażowanych w projekt firm, instytucji, fundacji i ludzi, którzy nie szczędzili wysiłków i środków finansowych, by wspierać nas w tej ważnej i wymagającej misji pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy.